Prace drogowe po zmierzchu: jak oznaczyć teren i zapewnić bezpieczeństwo pracownikom?

Prace drogowe po zmierzchu: jak oznaczyć teren i zapewnić bezpieczeństwo pracownikom?

26 czerwca 2024

Prace drogowe, choć niezbędne dla utrzymania i rozwoju infrastruktury drogowej, niosą za sobą wyzwania związane z ochroną pracowników oraz uczestników ruchu.  Właściwy sposób zabezpieczenia robót jest niezwykle ważny, aby zachować płynność ruchu i zminimalizować ryzyko wypadków. Jeszcze większym wyzwaniem w kontekście bezpieczeństwa wydają się nocne prace drogowe. Jak powinny być oznaczone roboty drogowe i jak zabezpieczyć prace drogowe w nocy?

Urządzenia BRD do zabezpieczania prac drogowych

urzadzenia brd do zabezpieczania prac drogowych

Urządzenia BRD (urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego) to urządzenia mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, zapobieganie wypadkom drogowym oraz minimalizowanie ich skutków. Jak wskazują przepisy: podstawowym celem stosowania urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego jest ochrona życia i w ograniczonym zakresie także mienia uczestników ruchu i osób pracujących na drodze, a w niektórych przypadkach także użytkowników terenów przyległych. Urządzenia BRD stosuje się w różnych celach, znajdują zastosowanie m.in. przy zabezpieczaniu robót prowadzonych w pasie drogowym.

Do zabezpieczania robót drogowych stosuje się następujące znaki oraz urządzenia BRD:

  • zapory drogowe,
  • tablice kierujące przy robotach drogowych,
  • taśmy ostrzegawcze,
  • pachołki drogowe,
  • tablice uchylne z elementami odblaskowymi,
  • tablice ostrzegawcze U-26,
  • tablice zamykające,
  • tablice wcześnie ostrzegające,
  • separatory,
  • punktowe elementy odblaskowe,
  • znaki wskazujące objazd,
  • znaki kierujące na drodze objazdowej,
  • tablice kierujące pieszych,
  • światła ostrzegawcze.

Ponieważ roboty drogowe mogą istotnie wpływać na bezpieczeństwo ruchu, muszą być oznakowane i zabezpieczone we właściwy sposób – wytyczne dotyczące stosowania urządzeń BRD do zabezpieczenia robót znajdują się w załączniku nr 4 do rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

Jak zabezpieczyć roboty drogowe – podstawowe zasady

Przyjrzyjmy się, ogólnym zasadom, jakie –  zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem – powinny być przestrzegane przy zabezpieczaniu i oznakowaniu robót prowadzonych w pasie drogowym.

  • Zabezpieczenie i oznakowanie robót drogowych powinno być dostosowane do występujących utrudnień na drodze. Powinno także zapewniać bezpieczeństwo uczestnikom ruchu oraz osobom wykonującym te roboty.
  • Urządzenia BRD wykorzystywane do zabezpieczenia i oznakowania miejsca robót drogowych powinny być dobrze widoczne zarówno w dzień, jak i w nocy. Istotne jest również, aby były utrzymane w należytym stanie przez cały okres trwania robót.
  • Dla urządzeń BRD stosuje się odpowiednio barwy: białą, czerwoną, żółtą i czarną.
  • Jeżeli urządzenia BRD zawierają elementy odblaskowe, odblaski te powinny być w kształcie koła lub prostokąta i widoczne w okresie od zmroku do świtu z odległości co najmniej 150 m przy oświetleniu ich światłami drogowymi.
  • Pojazdy wykorzystywane przy robotach drogowych powinny być wyposażone w ostrzegawcze sygnały świetlne błyskowe barwy żółtej, widoczne ze wszystkich stron z odległości co najmniej 500 m przy dobrej przejrzystości powietrza. Pojazdy powinny być oznakowane pasami na przemian barwy białej i czerwonej, o wymiarach 250 x 250 mm, na całej szerokości pojazdu, albo tablicą ostrzegawczą lub tablicą zamykającą. Części urządzeń lub ładunku, które wystają poza obrys pojazdu, oznakowuje się taśmą ostrzegawczą U-22.
  • Konstrukcje wsporcze, po umieszczeniu na nich urządzeń BRD, powinny zapewniać stabilność.
  • Osoby wykonujące czynności związane z robotami drogowymi powinny być ubrane w odzież ostrzegawczą o barwie pomarańczowej lub żółtej i wyposażone w elementy odblaskowe.

Bezpieczeństwo prac drogowych w nocy

bezpieczenstwo prac drogowych w nocy

Roboty drogowe prowadzone w nocy mogą stanowić potencjalne zagrożenie zarówno dla pracowników, jak i dla kierowców oraz pieszych poruszających się po drogach. Istotnym problemem jest ograniczona widoczność, występujące na drodze przeszkody, zmiany w organizacji ruchu, które mogą dezorientować kierowców, a w związku z tym zwiększone ryzyko wypadków i kolizji. W takich warunkach szczególnie ważne wydaje się odpowiednie oznaczenie i zabezpieczenie terenu, stosowanie zasad BHP przy prowadzonych robotach drogowych oraz stosowanie właściwych środków ochrony przez pracowników.

Oznakowanie terenu robót

Właściwe oznakowanie jest jednym z podstawowych elementów, które przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa podczas prac drogowych. Znaki ostrzegające o robotach na drodze wskazują na konieczność zachowania szczególnej ostrożności. Tablice informacyjne (dotyczące zmian w organizacji ruchu, wskazujące objazdy itp.) ułatwiają poruszanie się po odcinku, na którym prowadzone są prace. Urządzenia BRD (m.in. zapory drogowe, tablice kierujące, żółte elementy odblaskowe na jezdni, pachołki i inne) powinny wyraźnie oznaczać granice obszaru robót i wskazywać niebezpieczne fragmenty.

Widoczność urządzeń BRD

Urządzenia BRD stosowane do oznakowania i zabezpieczenia robót drogowych powinny być dobrze widoczne bez względu na porę doby. Przepisy dopuszczają stosowanie elementów zwiększających widoczność tego typu urządzeń. Mogą być one dodatkowo wyposażone w elementy odblaskowe czy światła ostrzegawcze (lampy) U-35.  

Sygnalizacja ostrzegawcza na przeszkodach tymczasowych

Zgodnie z przepisami (załącznik nr 4 do rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach) na obiektach ograniczających szerokość pasa ruchu należy stosować urządzenia ostrzegawcze nadające sygnały żółte, migające z częstotliwością stosowaną w sygnalizacji świetlnej. Zaleca się, by załączanie sygnałów odbywało się automatycznie (w zależności od przejrzystości powietrza i pory doby).

Sygnalizacja ostrzegawcza

W przypadku zajęcia części powierzchni, która normalnie przeznaczona jest do ruchu pojazdów, obowiązkowe jest stosowanie sygnalizacji ostrzegawczej w postaci żółtych sygnałów migających pojedynczych lub w postaci fali świetlnej. Rodzaj stosowanych sygnałów uzależniony jest od usytuowania zapór drogowych wygradzających powierzchnię wyłączoną z ruchu i wielkości natężenia ruchu.

Oznakowanie i zabezpieczenie prac drogowych prowadzonych po zmierzchu – FAQ

Jakie urządzenia BRD powinny być stosowane przy pracach drogowych po zmierzchu?

Do oznakowania i zabezpieczania prac drogowych stosuje się różne urządzenia BRD, m.in. zapory drogowe, tablice kierujące, separatory ruchu drogowego U-25c (separatory białe i separatory czerwone), pachołki, punktowe elementy odblaskowe na jezdni, lampy ostrzegawcze i inne – ważne, by były dostosowane do występujących utrudnień. Przepisy wskazują, że muszą być one widoczne zarówno w dzień, jak i w nocy.

Czy pracownicy wykonujące roboty drogowe po zmierzchu muszą nosić kamizelki odblaskowe?

Zgodnie z przepisami osoby wykonujące czynności związane z pracami drogowymi powinny mieć na sobie odzież odblaskową (np. kamizelki odblaskowe, kurtki, spodnie z elementami odblaskowymi itp.).

Jakie znaki i tablice mogą przydać się do oznakowania prac drogowych?

Do oznakowania prac drogowych stosuje się m.in. odpowiednie znaki drogowe (np. znak ostrzegawczy A-14 „roboty drogowe”, znaki wskazujące objazdy, znaki kierujące na drodze objazdowej, znaki wskazujące ograniczenia prędkości), ogólne tablice ostrzegawcze (np. „uwaga roboty drogowe”), tablice ze znakami BHP, tworzące  (np. „nakaz stosowania kamizelki odblaskowej” i inne, w zależności od występujących zagrożeń i warunków).

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: