Jakie światła powinien mieć rower?

Jakie światła powinien mieć rower?

1 sierpnia 2024

Jeździsz rowerem? A czy wiesz, jakie światła powinien mieć rower? Sprawdzamy przepisy!

 Obowiązkowe wyposażenie roweru

Obowiązkowe wyposażenie roweru oraz to, jakie światła powinien mieć rower, określa rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z nim rower powinien mieć:

  • z przodu: co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
  • z tyłu:
    • co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej (o kształcie innym niż trójkąt) oraz
    • co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;
  • dwa przednie i dwa tylne światła kierunkowskazu barwy żółtej samochodowej, jeśli konstrukcja roweru uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu przez wyciągnięcie ręki;
  • co najmniej jeden działający hamulec;
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzerwanym dźwięku.

Jakie światła powinien mieć rower – wymagania

  • Światła pozycyjne i światła odblaskowe oświetlone światłem drogowym innego pojazdu powinny być widoczne w nocy, przy dobrej przejrzystości powietrza, z odległości min. 150 m. Dopuszczalne jest migające światło pozycyjne.
  • Światła powinny być umieszczone max. 1500 mm i min. 250 mm od powierzchni jezdni.
  • Światła czerwone nie mogą być widoczne z przodu, a światła białe (żółte selektywne) – z tyłu.

Warto wiedzieć: światła rowerowe nie muszą być włączone podczas jazdy w ciągu dnia, jeśli panują normalne warunki widoczności. Obowiązkowo należy je włączyć, gdy zapada zmierzch oraz w warunkach ograniczonej widoczności (np. deszcz, mgła).

Stosowanie odblasków

Przepisy dopuszczają umieszczanie na rowerze świateł odblaskowych:

  • barwy żółtej odblaskowej – na pedałach oraz na bocznych płaszczyznach kół (z każdego boku powinny być widoczne co najmniej dwa światła, a więc odblaski powinny znajdować się na przednich i na tylnych kołach);
  • barwy białej – dodatkowo z przodu roweru.

Ponadto w rowerach dopuszcza się odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczony po obu bokach opony, albo elementy odblaskowe, również w takim kształcie, umieszczone na bocznych płaszczyznach kół.

A czy rowerzysta musi mieć na sobie elementy odblaskowe? Przepisy tego nie wymagają, jednak jest to zalecane. Najlepsza będzie kamizelka odblaskowa, która zapewnia rowerzyście bardzo dobrą widoczność i znacznie poprawia komfort poruszania się i bezpieczeństwo na drodze.

Może Cię także zainteresować:

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: