Użytkowanie maszyn na budowie
8 sierpnia 2024
Użytkowanie maszyn na budowie – przepisy i podstawowe zasady bezpieczeństwa.
Obsługa maszyn i innych urządzeń technicznych może stwarzać zagrożenia dla zdrowia pracowników. W związku z tym niezwykle ważne jest przestrzeganie przepisów BHP i zasad bezpieczeństwa. Wytyczne dotyczące użytkowania maszyn na budowie znajdują się w rozporządzeniu w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.
Użytkownie maszyn na budowie – ogólne przepisy
Dokumentacja
Nie naprawiaj maszyn w czasie ich biegu - znak informacyjny - PB099
Nie włączać - znak bhp zakazujący, informujący - GC019
Uwaga ! Elementy ruchome - znak bhp ostrzegający, informujący - GE015
- Zgodnie z rozporządzeniem maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia zmechanizowane powinny być montowane, eksploatowane i obsługiwane zgodnie z instrukcją producenta. Muszą także spełniać wymagania określone w przepisach dot. systemu oceny zgodności (§ 61).
- Maszyny podlegające dozorowi technicznemu mogą być użytkowane, jeśli wystawiono dokumenty do ich eksploatacji. Dokumenty te powinny być dostępne dla organów kontroli w miejscu eksploatacji tych urządzeń. (§ 62).
- Wykonawca użytkujący maszyny i inne urządzenia techniczne, które nie podlegają dozorowi technicznemu, udostępnia organom kontroli dokumentację techniczno-ruchową lub instrukcję obsługi tych maszyn lub urządzeń. Pracowników należy zapoznać z tą dokumentacją przed dopuszczeniem ich do robót. Eksploatacja, konserwacja i naprawa maszyn powinna być zgodna z instrukcją producenta, w sposób zapewniający ich sprawne funkcjonowanie (§ 63).
Bezpieczne użytkownie maszyn na budowie
Uruchamianie maszyn osobom nieupoważnionym zabronione! - znak, tablica budowlana - OA055
Uwaga! Awaria lub naprawa. Nie uruchamiać, nie włączać - znak ostrzegający, informujący - ND016
Ruchome części maszyny - znak bhp ostrzegający - GB033
- Maszyny i urządzenia techniczne powinny być: utrzymywane w stanie zapewniającym ich sprawność; stosowane wyłącznie do prac, do jakich zostały przeznaczone; obsługiwane przez przeszkolone osoby. Dodatkowo maszyny i urządzenia pracujące pod ciśnieniem powinny być sprawdzane i poddawane regularnym kontrolom, zgodnie z odpowiednimi przepisami (§ 64).
- Przeciążenie maszyn i innych urządzeń ponad dopuszczalne obciążenie robocze jest niedopuszczalne – poza badaniami i próbami (§ 65).
- Operatorzy lub maszyniści żurawi, maszyn budowlanych, kierowcy wózków i innych maszyn o napędzie silnikowym powinni posiadać wymagane kwalifikacje (§ 66).
- W przypadku stwierdzenia w czasie pracy uszkodzenia maszyny lub urządzenia technicznego należy niezwłocznie je unieruchomić i odłączyć dopływ energii (§ 67).
- Na stanowiskach pracy przy stacjonarnych maszynach i urządzeniach powinny być dostępne instrukcje bezpiecznej obsługi i konserwacji. Osoby upoważnione do pracy na tych stanowiskach powinny być zapoznane z instrukcjami (§ 68).
- Nieposiadające kabin stanowiska pracy operatorów maszyn i urządzeń powinny być: zadaszone i zabezpieczone przed spadającymi przedmiotami; osłonięte w okresie zimowym. Zabezpieczenia nie mogą ograniczać operatorowi widoczności (§ 69).
- Przed rozpoczęciem pracy i przy zmianie obsługi maszyny i inne urządzenia powinny być sprawdzone pod względem sprawności technicznej i bezpiecznego użytkowania. Jeśli dla maszyn lub urządzeń wymagana jest dokumentacja, sprawdzenie potwierdza się wpisem do niej (§ 70).
- Odtłuszczanie i oczyszczanie powierzchni oraz części maszyn lub urządzeń wykonuje się przeznaczonymi do tego środkami (§ 71).
- Dokonywanie napraw i czynności konserwacyjnych sprzętu zmechanizowanego będącego w ruchu jest zabronione (§ 72).