Zabezpieczenie miejsc uczęszczanych przez dzieci

Zabezpieczenie miejsc uczęszczanych przez dzieci

22 sierpnia 2024

Zabezpieczenie miejsc uczęszczanych przez dzieci – znaki drogowe i urządzenia BRD.

Zabezpieczenia miejsc uczęszczanych przez dzieci – znaki drogowe

Znak ostrzegawczy A-17 „dzieci” – ostrzega kierowców o miejscu na drodze szczególnie uczęszczanym przez dzieci w wieku od 7 do 15 lat lub o bliskości takiego miejsca. Znak ustawia się zwłaszcza w pobliżu szkół podstawowych, placów zabaw, placówek, w których prowadzone są zajęcia dla dzieci itp.

Tabliczka T-27 „Agatka” – stosowana jest do oznaczenia miejsc przejść dla pieszych szczególnie uczęszczanych przez dzieci. Umieszcza się ja pod znakiem D-6 lub D-6b, nie może występować samodzielnie. Takie oznakowanie można spotkać przede wszystkim przy przejściach w bezpośrednim sąsiedztwie wyjść z obiektów, do których uczęszczają dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Lico tabliczki może być wykonane z folii odblaskowo-fluorescencyjnej żółto-zielonej lub pomarańczowej.

Urządzenia BRD wykorzystywane do zabezpieczenia miejsc uczęszczanych przez dzieci

Ogrodzenia U-12

Ogrodzenia U-12 należą do urządzeń BRD zabezpieczających – stosowanych w celu wyeliminowania lub ograniczenia niebezpieczeństwa, na jakie narażony jest pieszy lub rowerzysta korzystający z drogi i obiektów przy niej położonych. Zadaniem ogrodzeń jest ochrona pieszych i oddzielenie ich od jezdni, uniemożliwienie im przekraczania jezdni w miejscach niedozwolonych i kanalizowanie ruchu pieszego. Wyróżnić można dwa typu ogrodzeń – segmentowe U-12a oraz łańcuchowe U-12b. Przed obiektami, do których uczęszczają dzieci, nie mogą być stosowane ogrodzenia łańcuchowe. Do zabezpieczenia miejsc uczęszczanych przez dzieci mogą być stosowane ogrodzenia segmentowe.

Ogrodzenia w formie labiryntów

Ogrodzenia w formie labiryntów stosuje się w obrębie przejść kolejowych, w ciągu chodników lub ścieżek dla pieszych, aby pieszy przed wejściem na tor zmienił kierunek ruchu. Takie rozwiązania mogą być stosowane także przed obiektami, do których uczęszczają dzieci i młodzież.

Zapory drogowe

Zapory drogowe U-20 stosowane są do wygradzania miejsc robót drogowych. Aby poprawić bezpieczeństwo w miejscach uczęszczanych przez dzieci, takie jak np. okolice szkół podstawowych czy przedszkoli, zaleca się stosowanie zapór potrójnych U-20d. Dolna krawędź dolnego pasa takiej zapory powinna znajdować się na wysokości ok. 15 cm nad poziomem nawierzchni.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: