Rękaw na placu manewrowym – jakie musi spełniać wymagania?

Rękaw na placu manewrowym – jakie musi spełniać wymagania?

13 września 2024

Jednym z zadań egzaminacyjnych na prawo jazdy jest ruszanie z miejsca i jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu, czyli tzw. rękaw. Sprawdzamy, jakie wymagania musi spełniać rękaw na placu manewrowym.

Egzamin na prawo jazdy

Egzamin na prawo jazdy składa się z części teoretycznej, przeprowadzanej w formie testu, i praktycznej. Część praktyczna polega na:

  • wykonaniu na placu manewrowym zadań określonych dla danej kategorii,
  • wykonaniu w ruchu drogowym, zgodnie z przepisami i techniką kierowania pojazdem, zadań egzaminacyjnych.

Część praktyczna w ruchu drogowym może być przeprowadzona, jeżeli osoba przystępująca do egzaminu wykona prawidłowo zadania na placu manewrowym. Egzamin nie może być kontynuowany, jeśli zdający przejedzie kołem przez linie wyznaczające zewnętrzne krawędzie stanowisk, najedzie lub potrąci pachołek (tyczkę), dwukrotnie nieprawidłowo wykona zadanie.

Stanowiska do wykonywania zadań egzaminacyjnych

Wymagania, jakie powinny spełniać stanowiska do wykonywania zadań egzaminacyjnych, w tym rękaw na placu manewrowym, określa rozporządzenie w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Zgodnie z jego zapisami w przypadku kategorii B stanowiska te:

  • wyznacza się białymi lub żółtymi liniami o szerokości od 10 do 15 cm (wymiary pola mierzy się pomiędzy wewnętrznym obrysem linii); w przypadku wykorzystania już koloru białego i żółtego, dopuszcza się wyznaczenie stanowisk liniami w innym kolorze;
  • posiadają na krawędziach pachołki drogowe z tyczkami lub tyczki o wysokości co najmniej 150 cm; pachołki lub tyczki nie mogą naruszać wymiarów stanowiska;
  • mogą posiadać wewnętrzną linię ograniczającą pas w postaci linii przerywanej.

Rękaw na placu manewrowym – wymagania i wymiary dla kategorii B

rękaw - wymiary
Rys. nr 1. Ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu (zał. nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 24 listopada 2023 r.).
a [m]b [m]c [m]d [m]e [m]f [m]g [m]r [m]R [m]
30,5327,5695666

Warto pamiętać, że plac do nauki jazdy powinien umożliwiać wykonanie każdego z zadań egzaminacyjnych przewidzianych do wykonania na egzaminie państwowym (z wyjątkiem ruszania na wzniesieniu). Rękaw na placu manewrowym, którym dysponuje ośrodek szkolenia, musi więc być odpowiednio przygotowany i mieć odpowiednie wymiary.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: