W co powinny być wyposażone autobusy, tramwaje i pociągi?

W co powinny być wyposażone autobusy, tramwaje i pociągi?

25 września 2024

Czy gaśnice i apteczki pierwszej pomocy niezbędne są w pojazdach komunikacji zbiorowej? Jak powinny być wyposażone autobusy i pojazdy szynowe przeznaczone do przewozu pasażerów?

Dlaczego pojazdy powinny być odpowiednio wyposażone?

Odpowiednie wyposażenie pojazdów transportu publicznego ma niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa pasażerów. Na pokładach autobusów, trolejbusów, tramwajów czy pociągów osobowych powinny znajdować się urządzenia oraz akcesoria, które mogą okazać się niezbędne w sytuacjach awaryjnych. Właściwe przygotowanie pojazdu może zminimalizować ryzyko obrażeń pasażerów podczas wypadków i pozwala opanować sytuację w razie nieprzewidzianych zdarzeń.

Gaśnica

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia pojazdów jest gaśnica. Umożliwia szybką reakcję w przypadku pożaru. Ugaszenie ognia w początkowej jego fazie, zanim rozprzestrzeni się na cały pojazd, może uratować zdrowie i życie pasażerów, a także zminimalizować straty materialne. Nawet jeśli ognia nie da się ugasić całkowicie, użycie gaśnicy może pomóc ograniczyć jego rozprzestrzenianie się i daje więcej czasu na ewakuację.

Aby w razie konieczności móc szybko zidentyfikować, gdzie znajduje się podręczny sprzęt ppoż., stosuje się znak „Gaśnica”. Gaśnice powinny być opatrzone odpowiednimi etykietami. Naklejki na gaśnice zawierają informacje dotyczące m.in. instrukcji obsługi, rodzaju środka gaśniczego, przeznaczenia sprzętu.

Apteczka pierwszej pomocy

Właściwie wyposażona apteczka ułatwia udzielenie pierwszej pomocy. W pojazdach takich jak autobusy itp. sprawdzą się apteczki samochodowe wyposażone zgodnie z wymaganiami normy DIN 13164. Stan środków do udzielania pomocy powinien być regularnie sprawdzany – uzupełnienie brakujących materiałów jest ważne, aby apteczka była zawsze gotowa do użycia. Należy pamiętać o prawidłowym oznakowaniu apteczki.

Wyposażenie pojazdów komunikacji publicznej w świetle przepisów

Obowiązkowe wyposażenie autobusu

Elementy obowiązkowego wyposażenia autobusów określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z jego zapisami autobus powinien być wyposażony m.in. w:

  • dwie gaśnice – jedna z gaśnic powinna być umieszczona możliwie blisko kierowcy, natomiast druga wewnątrz autobusu, w miejscu łatwo dostępnym w razie jej użycia; autobus, którego długość nie przekracza 6 metrów, może być wyposażony w jedną gaśnicę;
  • apteczkę doraźnej pomocy.

Co ciekawe, przepisów dotyczących apteczek nie stosuje się do autobusów miejskich używanych w komunikacji miejskiej lub miejskiej i podmiejskiej lub w przewozach okazjonalnych wykonywanych w granicach administracyjnych miasta i gminy.

Wyposażenie tramwajów i trolejbusów

Kolejnym dokumentem, w którym znajdują się zapisy na temat tego, co powinno znajdować się w pojazdach komunikacji zbiorowej, jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych tramwajów i trolejbusów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Rozporządzenie to wskazuje, że tramwaj powinien być wyposażony w gaśnicę śniegową o zawartości 5 kg dwutlenku węgla lub gaśnicę proszkową o zawartości 6 kg proszku przeznaczonego do gaszenia pożarów grup ABC. Gaśnicę umieszcza się w miejscu łatwo dostępnym, w pobliżu stanowiska motorniczego. Natomiast zespół tramwajowy (zespół składający się z dwóch lub więcej tramwajów połączonych ze sobą w celu poruszania się jako całość) powinien być wyposażony w przynajmniej dwie gaśnice, które spełniają wyżej wymienione wymagania. Zapisy te mają zastosowanie również do trolejbusów.

Wyposazenie tramwajow i trolejbusow

Przepisy dotyczące wyposażenia pociągów

Ustawa o transporcie kolejowym nakłada na zarządców i przewoźników kolejowych oraz przedsiębiorców zarządzających infrastrukturą i wykonujących przewozy w metrze obowiązek spełniania warunków technicznych i organizacyjnych zapewniających bezpieczne prowadzenie ruchu kolejowego, bezpieczną eksploatację pojazdów kolejowych oraz ochronę przeciwpożarową i ochronę środowiska. Z kolei w rozporządzeniu Komisji UE w sprawie technicznej specyfikacji interoperacyjności odnoszącej się do podsystemu „Tabor – lokomotywy i tabor pasażerski” systemu kolei w Unii Europejskiej znajdują się zapisy:

  • w kabinie maszynisty lub w jej pobliżu musi być dostępne miejsce do przechowywania m.in. gaśnicy, gdyby było to potrzebne maszyniście w sytuacji awaryjnej;
  • pojazdy kolejowe muszą być wyposażone w odpowiednie przenośne gaśnice w obszarach przeznaczonych dla pasażerów lub personelu; gaśnice typu woda z dodatkiem uznaje się odpowiednie do stosowania na pokładzie taboru.

Warto również zauważyć, że w regulacjach wewnętrznych wielu przewoźników pojawiają się wytyczne dotyczące wyposażenia składów w apteczki pierwszej pomocy. Zazwyczaj są one umiejscowione w przedziale kierownika pociągu.

Wyposażenie pojazdów komunikacji zbiorowej – FAQ

Wyposazenie pojazdow komunikacji zbiorowej - FAQ
Ile apteczek musi znajdować się w autobusie?

Z zapisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia wynika, że na wyposażeniu autobusu powinna znajdować się jedna apteczka doraźnej pomocy. Obowiązek posiadania apteczki na wyposażeniu nie dotyczy jednak autobusów miejskich używanych w komunikacji miejskiej lub miejskiej i podmiejskiej lub w przewozach okazjonalnych wykonywanych w granicach administracyjnych miasta i gminy.

Ile gaśnic powinien mieć autobus?

Na wyposażeniu autobusu powinny znajdować się dwie gaśnice. Wyjątkiem są autobusy, których długość nie przekracza 6 metrów – wówczas na wyposażeniu może znajdować się tylko jedna gaśnica.

Czy defibrylator AED musi znajdować się w pojazdach komunikacji miejskiej?

Obecnie przepisy tego nie regulują. Coraz częściej jednak urządzenia te pojawiają się w autobusach, pociągach i innych pojazdach komunikacji zbiorowej.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: