Tabliczki w sklepie monopolowym
Tabliczki w sklepie monopolowym: jakie znaki przydadzą się sklepach, w których sprzedawany jest alkohol?
Regulacje prawne dotyczące sprzedaży alkoholu
Sprzedaż alkoholu obwarowana jest pewnymi regulacjami. Mają one na celu m.in. kontrolę dostępu do napojów wyskokowych i przeciwdziałanie ich nieodpowiedzialnej konsumpcji.
Zgodnie z art. 15 ustawy o wychowaniu w trzeźwości zabronione jest sprzedawanie i podawanie napojów alkoholowych:
- osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości;
- osobom do lat 18;
- na kredyt lub pod zastaw.
Dodatkowo, jeśli sprzedawca ma wątpliwości co do wieku kupującego, w świetle przepisów może zażądać od niego okazania dokumentów stwierdzających wiek.
Z kolei art. 13 ust. 2 wskazuje, że w miejscach sprzedaży i podawania napojów alkoholowych powinna być uwidoczniona informacja o szkodliwości spożywania alkoholu.
Warto również na zapisy znajdujące się w art. 96, które dotyczą sprzedaży w sklepach napojów zawierających powyżej 4,5% (z wyjątkiem piwa). Zgodnie z ust. 3 w przypadku sklepów samoobsługowych o powierzchni mniejszej niż 200 m2 sprzedawca prowadzi bezpośrednią sprzedaż napojów alkoholowych.
Tabliczki w sklepie monopolowym – o czym warto pamiętać?
Oznakowanie jest ważnym narzędziem komunikacji. Tabliczki informują klientów o zasadach sprzedaży alkoholu, przestrzegają przed jego nadmiernym spożyciem i przypominają o ograniczeniach wiekowych dla kupujących.
Zakaz sprzedaży alkoholu nieletnim i nietrzeźwym
Sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem. Tak samo traktowana jest sprzedaż napojów procentowych osobom nietrzeźwym (chociaż trzeba przyznać, że w sprzedawcy mają w tym zakresie bardzo ograniczone możliwości weryfikacji). Regulacje dotyczące minimalnego wieku kupujących oraz stanu ich trzeźwości powinny być jasno wyrażone – najprostszym sposobem jest wywieszenie tabliczek lub tabliczki z odpowiednim komunikatem, np. „Alkoholu nie sprzedajemy osobom niepełnoletnim oraz nietrzeźwym”.
Alkohol szkodzi zdrowiu
Takie tabliczki w sklepie monopolowym ostrzegają klientów o zagrożeniach związanych z nadmiernym spożyciem alkoholu. Jednocześnie ich wywieszenie pozwala sprzedawcom spełnić wymóg informacyjny (informowanie o szkodliwości spożywania alkoholu) i prowadzić sprzedaż zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Alkohol podaje sprzedawca
Tego rodzaju znaki przydadzą się szczególnie w małych w sklepach samoobsługowych, w których – zgodnie z przepisami – tylko sprzedawca może podać alkohol o wysokiej zawartości alkoholu z półki. Znak jasno komunikuje zasady obowiązujące w sklepie, zapobiega nieautoryzowanemu dostępowi do alkoholu i wspiera przestrzeganie przepisów.
Zakaz spożywania alkoholu w obrębie sklepu
Zasadniczo przepisy zabraniają spożywania alkoholu w miejscach publicznych (rada gminy może wprowadzić odstępstwo od tego zakazu w określonym miejscu publicznym). Tabliczki „zakaz spożywania alkoholu w obrębie sklepu” informują o obowiązujących przepisach, ale także sprzyjają utrzymaniu porządku.