Bezpieczna praca w tartaku: jakie znaki muszą znaleźć się na terenie zakładu?

Bezpieczna praca w tartaku: jakie znaki muszą znaleźć się na terenie zakładu?

29 października 2024

Wykorzystywane maszyny, narzędzia i panujące warunki sprawiają, że pracownicy tartaków muszą mierzyć się z licznymi zagrożeniami. Właściwe oznakowanie jest jednym z podstawowych elementów sprzyjającym poprawie bezpieczeństwa i zapobieganiu wypadków. O jakich znakach należy pamiętać w tartaku?

 

Zagrożenia związane z pracą w tartaku

Praca w tartaku wiąże się z wieloma zagrożeniami dla zdrowia i życia pracowników.

  • Do najbardziej oczywistych zagrożeń należą obrażenia mechaniczne związane z wykorzystaniem różnego rodzaju maszyn do cięcia i obróbki drewna. Ruchome elementy maszyn, obsługa urządzeń i narzędzi z ostrymi krawędziami stwarza ryzyko skaleczeń, zmiażdżeń, przecięć czy nawet amputacji kończyn.
  • Czynnikiem szkodliwym jest także nadmierny hałas generowany przez pracujące maszyny. Często przekracza on bezpieczne normy. Długotrwała ekspozycja na dźwięki o dużym natężeniu powoduje obniżenie koncentracji, rozdrażnienie, bóle głowy, może powodować pogorszenie lub trwałe uszkodzenie słuchu.
  • Trociny, wiór i pył drzewny mogą powodować problemy z układem oddechowym, stanowią niebezpieczeństwo dla oczu i stwarzają zagrożenie pożarowe (szczególnie w połączeniu z iskrzeniem maszyn, instalacji elektrycznej).
  • Inne zagrożenia to m.in.: potrącenia przez urządzenia wykorzystywane do transportu wewnętrznego, uderzenia i przygniecenia przez spadające materiały, np. podczas załadunku lub wyładunku drewna.

Bezpieczeństwo pracy w tartaku – rola oznakowania

Bezpieczenstwo pracy w tartaku - rola oznakowania

Właściwe oznakowanie w tartaku jest ważne dla zapewnienia pracownikom bezpiecznych warunków podczas pracy. Różnego rodzaju znaki przekazują ważne informacje, ostrzeżenia itp., dzięki którym pracownicy mają większą świadomość na temat występujących zagrożeń i które pozwalają unikać wypadków. Mówiąc o oznakowaniu w miejscu pracy, czyli też w tartaku, trzeba także pamiętać o przepisach BHP. Regulują one m.in. kwestie dotyczące stosowania znaków bezpieczeństwa, oznakowania miejsc, w których występują zagrożenia dla pracowników, czy oznakowania dróg komunikacyjnych i transportowych.

Znaki BHP w tartaku

Znaki BHP są niezbędne do skutecznego informowania i ostrzegania pracowników o potencjalnych niebezpieczeństwach oraz o panujących w danym miejscu zasadach bezpieczeństwa. Powinny znajdować się w miejscach widocznych, łatwo dostępnych i dobrze oświetlonych. Znaki bezpieczeństwa umieszcza się w miejscu lub w najbliższym otoczeniu określonego zagrożenia, a w przypadku zagrożenia ogólnego – przy wejściu na teren, gdzie ono występuje.

Znaki ostrzegawcze

Rolą tego typu znaków jest ostrzeganie pracowników o występującym lub mogącym w danym miejscu konkretnym zagrożeniu. W tartaku niezbędne mogą być m.in. znaki ostrzegawcze wskazujące strefy niebezpieczne, dotyczące zagrożeń związanych z maszynami i urządzeniami transportowymi czy ostrzeżenia przed hałasem. 

Znaki nakazu

Znaki nakazu wskazują, jakie czynności są niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa. Mogą dotyczyć stosowania środków ochrony indywidualnej, np. rękawic, ochrony oczu lub słuchu, bezpiecznego użytkowania maszyn, sposobu zachowania się.

Znaki zakazu

Znaki zakazu określają, jakie czynności są zabronione ze względów bezpieczeństwa. Eliminują ryzykowne zachowania, takie jak np. palenie czy używanie otwartego ognia w miejscach składowania materiałów łatwopalnych. Znaki zakazu w tartaku mogą np. wskazywać, jakie czynności są zabronione przy obsłudze maszyn.

Znaki informacyjne

Znaki informacyjne dostarczają informacji m.in. o lokalizacji punktów pierwszej pomocy, punktów opatrunkowych, apteczek itp. Oznaczenie takich miejsc może być szczególnie ważne w zakładach pracy takich jak tartak, gdzie występuje wiele zagrożeń i duże ryzyko wypadków.

Instrukcje BHP w tartaku

Przepisy BHP nakładają na pracodawców obowiązek udostępnienia pracownikom, do stałego korzystanie, aktualne instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące: stosowanych w zakładzie procesów technologicznych oraz wykonywania prac związanych z zagrożeniami wypadkowymi lub zagrożeniami zdrowia pracowników, obsługi maszyn i urządzeń technicznych, postępowania z materiałami szkodliwymi dla zdrowia i niebezpiecznymi, udzielania pierwszej pomocy.

W tartaku przydatne będą m.in. instrukcje BHP przy obróbce drewna, przy obrabiarkach do drewna, np.:

Bezpieczna praca i oznakowanie w tartaku – FAQ

Bezpieczna praca i oznakowanie w tartaku - faq
Jakiego rodzaju oznakowanie powinno znajdować się w tartaku?

Do oznakowania tartaku przydatne będą m.in. odpowiednie znaki bezpieczeństwa (ostrzegawcze, nakazu, zakazu, informacyjne) i tablice z instrukcjami BHP. Należy także pamiętać o znakach ewakuacyjnych oraz znakach ochrony przeciwpożarowej. Odpowiednio oznakowane powinny być ciągi komunikacyjne, drogi transportowe oraz miejsca stwarzając zagrożenia dla pracowników.

Jak oznakować w tartaku miejsca stwarzające zagrożenia dla pracowników?

Zgodnie z przepisami miejsca w zakładzie pracy, do których pracownicy mają dostęp podczas pracy, a w których występuje ryzyko kolizji z przeszkodami, upadku lub spadania przedmiotów, powinny być właściwie oznakowane – skośnymi pasami (na przemian żółtymi i czarnymi lub czerwonymi i białymi). Do oznakowania takich miejsc dobrze sprawdzą się taśmy samoprzylepne.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: