Parkowanie na osiedlu – przydatna infrastruktura

Parkowanie na osiedlu – przydatna infrastruktura

7 listopada 2024

Parkowanie na osiedlu – jakie elementy przydadzą się do uporządkowania przestrzeni i będą sprzyjać wygodnemu parkowaniu?

Rozwój infrastruktury mieszkaniowej i rosnąca liczba samochodów rodzi coraz większe zapotrzebowanie na odpowiednio zorganizowane miejsca postojowe. Chaos związany z nieuporządkowaniem osiedlowych parkingów może prowadzić do konfliktów sąsiedzkich, negatywnie wpływać na estetykę i funkcjonalność przestrzeni. Jakie rozwiązania mogą pomóc, jeśli chodzi o wygodne i bezpieczne parkowanie na osiedlu?

Wygodne i bezpieczne parkowanie na osiedlu – o tym warto pamiętać

Oznakowanie i optymalizacja przestrzeni

Podstawowym elementem każdej przestrzeni parkingowej jest odpowiednie oznakowanie (poziome i pionowe) oraz wyznaczenie stoisk postojowych. Znaki drogowe oraz tablice informacyjne mogą ułatwiać poruszanie się po parkingu i wskazywać na obowiązujące na parkingu zasady. Optymalizacji przestrzeni będzie sprzyjać odpowiedni rodzaj parkowania, w zależności od dostępnej przestrzeni może być to parkowanie prostopadłe, równoległe lub skośne.  

Wymiary stanowisk postojowych

Warto pamiętać, że stanowiska postojowe powinny być odpowiedniej wielkości (zgodnie z przepisami) – co najmniej 2,5 m szerokości i 5 m długości dla samochodów osobowych. Na parkingu powinny znajdować się także miejsca do parkowania dla osób niepełnosprawnych. Ważne, aby były łatwo dostępne i właściwie oznakowane. Minimalne wymiary takich stanowisk to 3,6 m szerokości i 5 m długości.

Ograniczniki parkingowe

Ograniczniki parkingowe (stopery, separatory) są prostym, a przy tym bardzo skutecznym rozwiązaniem, które nie tylko sprzyja uporządkowaniu przestrzeni, ale także poprawia bezpieczeństwo podczas parkowania. Separatory stanowią fizyczną granicę, do której może podjechać pojazd (podczas manewrowania koła odbiją się od stopera). Montaż takich urządzeń zapobiega zbyt głębokiemu parkowaniu (np. na dwóch sąsiadujących stanowiskach), ewentualnym stłuczkom i uszkodzeniom infrastruktury (np. elewacji budynków).

Profile i odbojniki ochronne

Bezpiecznemu i wygodnemu parkowaniu na parkingach i w garażach sprzyjają odbojniki ochronne. Montuje się je m.in. na ścianach i filarach. Chronią pojazdy oraz infrastrukturę przed uszkodzeniami w trakcie manewrowania i przy wysiadaniu z auta zaparkowanego zbyt blisko ściany. Odbojniki i profile wykonane są z elastycznych materiałów. Amortyzują uderzenia, minimalizując ryzyko zarysowań, wgnieceń i innych uszkodzeń. Mogą mieć wmontowane elementy odblaskowe, często utrzymane są w żywej kolorystyce (np. kontrastowe żółto-czarne pasy). Zwiększa to widoczność odbojników, zwłaszcza w słabo oświetlonych przestrzeniach, i stanowi punkt odniesienia dla kierowców, co sprzyja właściwej ocenie dystansu podczas manewrowania.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: