Pojemniki na piasek i sól drogową a bezpieczeństwo zimą
Pojemniki na piasek i sól drogową stanowią ważny element infrastruktury w sezonie zimowym. Dlaczego warto wyposażyć się w skrzynię na substancję sypkie i czym kierować się przy jej wyborze?
Piasek i sól – zimowi sprzymierzeńcy pieszych i kierowców
Zimowa aura może stanowić wyzwanie dla wszystkich, którzy odpowiedzialni są za utrzymanie w odpowiednim stanie dróg i chodników. Dotyczy to nie tylko służb miejskich, ale również administracji, wspólnot osiedlowych, zarządców oraz właścicieli nieruchomości. Ośnieżenie i oblodzenie utrudniają poruszanie się, a ponadto stanowią zagrożenie dla kierowców i pieszych – zwiększają ryzyko wypadków. Posypywanie solą i piaskiem pozwala skutecznie walczyć ze skutkami zimy. Piasek zwiększa przyczepność na oblodzonych nawierzchniach, co zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się. Sól natomiast powoduje, że śnieg i lód ulegają topnieniu.
Dlaczego pojemniki na piasek i sól drogową są przydatne?
Specjalne pojemniki pozwalają bezpiecznie i w odpowiednich warunkach przechowywać piasek i sól drogową, które ułatwiają usuwanie skutków zimowej aury. Rozmieszczenie ich w strategicznych miejscach pozwala szybko reagować na warunki pogodowe i minimalizować ryzyko wypadków.
Pojemniki chronią sól i piasek przed zawilgotnieniem, zanieczyszczeniem, przypadkowym rozsypaniem i rozwiewaniem przez wiatr. W niektórych sytuacjach warto rozważyć zakup pojemnika z zamkiem, dzięki czemu znajdujące się w niej materiały sypkie przed dostępem osób niepowołanych.
Pojemniki sprawdzą się w wielu miejscach, np. na terenach prywatnych, na osiedlach, na terenach zakładów pracy, na parkingach, przed punktami usługowymi, sklepami i punktami gastronomicznymi, przed instytucjami publicznymi, przed szkołami i placówkami oświatowymi, przed biurami i siedzibami firm.
Jak wybierać pojemniki na sól drogową i piasek?
Na rynku dostępne są różne warianty pojemników na sól i piasek. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
- Materiał wykonania. Pojemniki powinny być trwałe i odporne na działanie niekorzystnych czynników, takich jak np. opady atmosferyczne, wahania temperatur, chemikalia, uszkodzenia mechaniczne. Dobrze sprawdzają się skrzynie wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych.
- Pojemność. Mniejsze modele sprawdzą się przy domach jednorodzinnych i w innych miejscach o niedużej powierzchni. Większe będą odpowiednie np. dla wspólnot osiedlowych, przestrzeni publicznych itp.
- Konstrukcja. Klapa powinna zabezpieczać zawartość przed deszczem, śniegiem, wywiewaniem przez wiatr. Jednocześnie powinna łatwo się otwierać, tak aby pobieranie soli lub piasku nie sprawiało problemów.