Strefa nadmiernego hałasu – oznakowanie
Strefa nadmiernego hałasu – oznakowanie w miejscu pracy.
Hałas jako czynnik niebezpieczny
Hałas jest jednym z najczęściej występujących czynników szkodliwych w środowisku pracy. Długotrwałe narażenie na nadmierny hałas ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie pracowników. Głośno pracujące maszyny itp. utrudniają komunikację, a także przekazywanie i odbieranie sygnałów ostrzegawczych, co z kolei może stwarzać niebezpieczne sytuacje i powodować wypadki. Praca w narażeniu na hałas wpływa negatywnie na zdrowie, m.in. na układ nerwowy, skutkuje obniżeniem koncentracji. Może prowadzić do uszkodzenia, a nawet całkowitej utraty słuchu.
Nadmierny hałas – obowiązki pracodawcy
Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom ochronę przed zagrożeniami związanymi z narażeniem na hałas. Mówi o tym rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów BHP. Wskazuje ono również, jakie są obowiązki pracodawcy, jeśli na stanowiskach pracy, na których – mimo zastosowania możliwych rozwiązań technicznych i organizacyjnych – poziom hałasu przekracza dopuszczalne normy. Konieczne jest wówczas:
- ustalenie przyczyn przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu, opracowanie i zastosowanie programu działań mających na celu najskuteczniejsze zmniejszenie narażenia pracowników na hałas;
- zaopatrzenie pracowników w odpowiednie środki ochrony słuchu;
- ograniczenie czasu ekspozycji na hałas;
- oznakowanie stref zagrożonych hałasem, a gdy jest to uzasadnione i możliwe – także ograniczenie dostępu do tych stref poprzez ich ogrodzenie.
Strefa nadmiernego hałasu – oznakowanie
Przepisy BHP mówią, że w miejscach, w których istniejących zagrożeń nie można zlikwidować, należy stosować znaki bezpieczeństwa. W rozporządzeniu sprawie BHP przy pracach związanych z narażeniem na hałas lub drgania mechaniczne znajduje się zapis, zgodnie z którym pracodawca oznacza znakami bezpieczeństwa miejsca pracy, w których wielkości charakteryzujące hałas w środowisku pracy przekraczają normy NDN (najwyższe dopuszczalne natężenie).
Strefa nadmiernego hałasu powinna być oznakowana przede wszystkim:
- znakami ostrzegawczymi BHP – znaki ostrzegają pracowników o występującym lub mogącym występować w danym miejscu zagrożeniu związanym z hałasem,
- znakami nakazu BHP – jeśli w danym miejscu, ze względu na nadmierny hałas, konieczne jest używanie środków ochrony słuchu.