Taśma odgradzająca: rodzaje, którą i kiedy wybrać?
Taśma odgradzająca to uniwersalny i wszechstronny produkt do oznakowania przestrzeni. Czy się charakteryzuje? W jakich miejscach i w jakich sytuacjach sprawdzi się najlepiej? Jakie rodzaje taśm ostrzegawczych dostępne są na rynku? Sprawdź!
Taśmy odgradzające – co warto o nich wiedzieć?
Taśmy odgradzające (taśmy ostrzegawcze, zabezpieczające) służą do tymczasowego zabezpieczania przestrzeni, oznakowania różnych stref i organizacji przestrzeni. Wykorzystywane są w przestrzeni publicznej i przemysłowej. Są praktycznym, łatwym w użyciu i niedrogim narzędziem umożliwiającym szybkie oddzielenie obszarów o różnym przeznaczeniu i sygnalizację zagrożeń.
Taśmy wykonuje się z tworzyw sztucznych o odpowiednich parametrach, takich jak polietylen czy PCV. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych (np. opady, zmiany temperatur), dlatego z powodzeniem mogą być stosowane również na zewnątrz. Charakteryzują się elastycznością i są dość wytrzymałe. Standardowe taśmy o grubości 25 mikronów są wystarczająco mocne, aby skutecznie zabezpieczyć teren. Wytrzymują naprężenia, np. podczas przesuwania słupków lub innych elementów odgradzających. Do bardziej wymagających zastosowań warto wybrać taśmy o grubości 35 mikronów. Są mocniejsze, zerwanie ich wymaga świadomego działania.
Intensywna kolorystyka taśm zwiększa widoczność wygrodzeń. Najczęściej stosuje się taśmy w kontrastowe pasy. Najpopularniejsze to taśmy odgradzające w czarno-żółte pasy i taśmy odgradzające w biało-czerwone pasy, ale są też inne warianty kolorystyczne. Ważne, żeby tymczasowe ogrodzenie rzucało się w oczy, w zależności od otoczenia można wykorzystać np. taśmy biało-niebieskie czy taśmy odgradzające w biało-zielone pasy. W niektórych miejscach przydatna może być taśma odgradzająca z własnym nadrukiem, np. z logo firmy lub z komunikatem ostrzegawczym („zakaz wstępu”, „teren prywatny”, „niebezpieczeństwo” itp.).
W przeciwieństwie do stałych barierek taśmy są lekkie, łatwe do przechowywania, pozwalają na szybki montaż i demontaż tymczasowego wygrodzenia. Mogą być rozwieszone np. między pachołkami, można również wykorzystać elementy infrastruktury, drzewa itp.
Taśmy ostrzegawcze automatycznie zwijane
Oprócz standardowych taśm na rynku dostępne są taśmy w kasetach – automatycznie zwijane. Taśma odgradzająca w kasecie to rozwiązanie, które łączy funkcjonalność z wygodą użytkowania. Wśród ich zalet można wymienić m.in.: szybki i wygodny montaż, łatwość obsługi, możliwość wielokrotnego użycia (bez konieczności samodzielnego zwijania taśmy i nawijania na rolkę). Taśmy w kasetach sprawdzą się szczególnie w miejscach, w których ważna jest estetyka tymczasowego ogrodzenia.
Kasety, w których znajdują się taśmy, wyposażone są w mechanizm umożliwiający błyskawiczne rozciągnięcie i automatyczny powrót taśmy do obudowy. Typowa obudowa wykonana jest z trwałego i odpornego na uszkodzenia tworzywa sztucznego. Rozwijana taśma odgradzająca może być montowana na różne sposoby. Wygodnym rozwiązaniem są kasety nakładane na pachołki – świetnie sprawdzają się na otwartych przestrzeniach, takich jak np. place budowy czy parkingi. Inne opcje to kasety wyposażone w uchwyty magnetyczne i kasety do zamocowania na ścianie (z uchwytami ściennymi). Te ostatnie sprawdzą się doskonale w miejscach, w których taśma odgradzająca musi być często rozwijana i zwijana.
Taśmy ostrzegawcze U-22
Taśmy odgradzające U-22 należą do urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i służą do zabezpieczania robót prowadzonych w pasie drogowym. Mogą być stosowane tylko w określonych sytuacjach – regulują to przepisy (Szczegółowe warunki techniczne dla urządzeń BRD i warunki ich umieszczania na drogach). Zgodnie z nimi taśmy U-22 stosuje się jedynie do wygradzania miejsc robót, które znajdują się poza jezdnią, w miejscach nieprzeznaczonych do ruchu lub postoju pojazdów oraz ruchu pieszych. Wygrodzenie taśmą powinno znajdować się w odległości min. 0,1 m od takiego miejsca, a taśmy powinny być rozwieszone na wysokości od 0,9 do 1,2 m (mierząc od poziomu terenu do dolnej krawędzi taśmy). Przy zachowaniu powyższych warunków taśmy U-22 mogą być stosowane do zabezpieczania wykopów o głębokości do 0,5 m. Przy krótkotrwałych wygrodzeniach obszarów na drodze, wyłączonych z ruchu przez służby mundurowe, dopuszcza się wykorzystanie taśm z nadrukowanymi nazwami tych służb (np. „Policja”).
Taśmy samoprzylepne
Do zabezpieczania i oznakowania przestrzeni wykorzystuje się również taśmy ostrzegawcze samoprzylepne. Mogą być bezpośrednio przyklejane do różnego typu nawierzchni, np. do podłóg, ścian, maszyn i innego sprzętu. W odróżnieniu od taśm rozciąganych nie służą do tworzenia wygrodzeń, ale pozwalają wyznaczać różne strefy i wizualnie ostrzegają o miejscach niebezpiecznych. Stosuje się je np. do wyznaczania ciągów komunikacyjnych. Taśmy samoprzylepne w czarno-żółte pasy lub w pasy biało-czerwone świetnie sprawdzają się do oznaczania miejsc, w których istnieje ryzyko kolizji, upadków, spadania przedmiotów. Oprócz tradycyjnych taśm samoprzylepnych na rynku dostępne są również taśmy antypoślizgowe, świetne do zabezpieczenia śliskich nawierzchni, oraz odblaskowe i fotoluminescencyjne, które zapewniają dobrą widoczność w warunkach słabego oświetlenia.
Taśmy ostrzegawcze i odgradzające – FAQ
Do najczęściej spotykanych należą: rozwijane taśmy odgradzające w pasy (np. czarno-żółte taśmy odgradzające, taśmy biało-czerwone), taśmy odgradzające z nadrukiem (np. z napisem „zakaz wstępu” lub z logo firmy), automatycznie zwijane taśmy w kasetach, taśmy ostrzegawcze U-22 do zabezpieczania robót w pasie drogowym, samoprzylepne taśmy ostrzegawcze.
Taśmy odgradzające sprawdzają się szczególnie w sytuacjach, gdzie potrzebne jest szybkie wygrodzenie lub zabezpieczenie przestrzeni. Stosowane są np. do zabezpieczenia miejsc awarii, wygrodzenia stref wyłączonych z ruchu, organizacji przestrzeni. Taśmy są znacznie lżejsze i prostsze w użyciu niż barierki przenośne, są również rozwiązaniem bardziej ekonomicznym. Ponieważ nie zajmują dużo miejsca, nie ma problemu z ich przechowywaniem.