
Bezpieczeństwo w magazynie a oznakowanie
Właściwe oznakowanie przestrzeni ma wpływ na bezpieczeństwo w magazynie. O jakich znakach i tabliczkach warto pamiętać?
Duże natężenie ruchu, różnego rodzaju maszyny i urządzenia (np. wózki widłowe, przenośniki) czy ryzyko kolizji to tylko niektóre zagrożenia związane z pracą w magazynie. Jednym z ważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo w takiej przestrzeni jest oznakowanie – informuje o zagrożeniach, wpływa na płynność ruchu i organizuje przestrzeń. Wizualne elementy i odpowiednie symbole pozwalają w prosty sposób przekazywać istotne dla bezpieczeństwa komunikaty.
Tabliczki do oznakowania regałów
Podłogi, stropy i urządzenia przeznaczone do składowania materiałów powinny być opatrzone znakami z czytelnymi informacjami o ich dopuszczalnym obciążeniu – mówi o tym rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów BHP. Dodatkowo warto zadbać o tabliczki magazynowe z oznaczeniami alejek, regałów, półek, które usprawnią poruszanie się po magazynie.



Oznakowanie pól odkładczych
Pole odkładcze to miejsce przeznaczone do tymczasowego składowania towarów. Przy rozładunku towary najpierw trafiają na takie pola, a następnie dopiero na półki lub inne miejsca składowania. Do oznakowania pól odkładczych można wykorzystać specjalne naklejki podłogowe lub taśmy podłogowe, najlepiej o kontrastującej kolorystyce, np. w czarno-żółte lub czerwono-białe pasy.



Bezpieczeństwo w magazynie a oznakowanie dróg i ciągów komunikacyjnych
Zgodnie z przepisami BHP drogi komunikacyjne i transportowe, przejścia dla pieszych i dojazdy pożarowe w zakładzie pracy muszą być wykonane i oznakowane zgodnie z Polskimi Normami oraz właściwymi przepisami. Drogi powinny być wyraźnie wyznaczone – za pomocą ciągłych pasów o dobrze widocznej barwie, najlepiej żółtej lub białej. Przy wyborze koloru linii należy uwzględnić kolor podłoża. Do oznakowania sprawdzą się zarówno samoprzylepne taśmy podłogowe, jak i farby podłogowe.
Drogi w zakładzie pracy powinny być także oznakowane znakami drogowymizgodnymi z przepisami prawa o ruchu drogowym. Ważne są więc znaki drogowe pionowe oraz znaki poziome, których aplikację ułatwiają szablony znaków drogowych.



Oznakowanie miejsc niebezpiecznych
Miejsca niebezpieczne, w których istnieje ryzyko kolizji z przeszkodami, upadku lub spadania przedmiotów, oznacza się skośnymi pasami – na przemian żółtymi i czarnymi lub czerwonymi i białymi. Do oznakowania przydatne będą samoprzylepne taśmy podłogowe. W miejscach słabo oświetlonych oraz w takich, w których szczególnie istotna jest widoczność oznakowania po zaniku oświetlenia, warto wykorzystać taśmy odblaskowe i fotoluminescencyjne.



Bezpieczeństwo w magazynie – znaki BHP
Jednym z podstawowych elementów oznakowania zakładu pracy są znaki ppoż. oraz znaki ewakuacyjne. Przepisy wskazują także, że miejsca w zakładzie pracy, w których występują zagrożenia dla pracowników, powinny być oznakowane widocznymi barwami lub znakami bezpieczeństwa, zgodnymi z wymaganiami określonymi w Polskich Normach. Do oznakowania stosuje się odpowiednie znaki BHP ostrzegawcze, zakazu, nakazu i informacyjne.





