
Znak promieniowania laserowego
Znak promieniowania laserowego: jaki znak BHP ostrzega przed zagrożeniem związanym z ryzykiem ekspozycji na promieniowanie laserowe?
Promieniowanie laserowe
Promieniowanie laserowe jest rodzajem promieniowania optycznego o następujących cechach: monochromatyczność (jednakowa długość fali), kierunkowość (wiązka laserowa rozchodzi się niemal równolegle), spójność fazowa. Dzięki swoim właściwościom promieniowanie laserowe znajduje szerokie zastosowanie w różnych branżach – od przemysłu po technologię i medycynę, ale jednocześnie może stwarzać zagrożenie dla zdrowia. Zgodnie z normą PN-EN 60825-1:2014 wyróżnia się siedem klas laserów i urządzeń laserowych (klasy: 1, 1M, 2, 2M, 3R, 3B, 4), przy czym im wyższy numer klasyfikacyjny, tym większe zagrożenie.
Promieniowanie laserowe – zagrożenia
Jak wskazuje rozporządzenie w sprawie BHP przy pracach związanych z ekspozycją na promieniowanie optyczne, skutki oddziaływania promieniowania laserowego na organizm człowieka rozpatruje się w odniesieniu do skóry oraz oka. Rodzaj zagrożenia uzależnione jest przede wszystkim od: poziomu promieniowania, długości fali promieniowania, czasu ekspozycji lub trwania impulsu, rozmiaru obrazu źródła promieniowania na siatkówce oka dla λ=400–1400 [nm]. Wśród zagrożeń można wymienić uszkodzenia fotochemiczne lub termiczne rogówki, spojówki lub soczewki oraz poparzenia skóry.
Znak promieniowania laserowego
Zgodnie ze wspomnianym już rozporządzeniem pracodawca oznacza znakami bezpieczeństwa dot. promieniowania laserowego miejsca pracy, w których poziom promieniowania może przekraczać wartości MDE (maksymalne dopuszczalne ekspozycje na promieniowanie optyczne). Właściwe oznakowanie miejsc, w których stosuje się lasery, minimalizuje ryzyko narażenia na szkodliwe promieniowanie i pozwala na zachowanie odpowiednich środków ostrożności.
Znak promieniowania laserowego – znak ostrzegawczy BHP
Znak ostrzegawczy BHP dotyczący promieniowania laserowego to żółty trójkąt z czarną obwódką. Na znaku znajduje się czarny piktogram przedstawiający wiązkę promieni laserowych wychodzących z centralnie umieszczonego punktu. Znak ostrzegawczy może występować w formie bez opisu lub z opisem – w znakach z opisem pod piktogramem umieszczone jest również ostrzeżenie, np. „Nie patrzeć i nie wchodzić w wiązkę promieniowania laserowego”.



Inne znaki ostrzegające przed promieniowaniem laserowym
Do oznakowania miejsc, w których istnieje zagrożenie związane z promieniowaniem laserowym, stosuje się także dodatkowe znaki zawierające ostrzeżenia, informacje o klasie urządzenia laserowego itp. i etykiety objaśniające.


