
Znaki FLUO na drodze
Znaki FLUO (znaki fluorescencyjne) na drodze – czym się charakteryzują i kiedy mogą być stosowane?
Prawidłowe oznakowanie ma istotny wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu. Znaki ustawiane na drogach muszą spełniać szereg kryteriów. Przepisy określają, w jaki sposób powinny być ustawiane i montowane, określają także ich parametry, dotyczące m.in. wielkości, barwy czy odblaskowości. Aby znaki skutecznie pełniły swoje funkcje, muszą być dobrze widoczne, również po zmierzchu i w trudnych warunkach pogodowych.
Czym są znaki FLUO?
Znaki FLUO to rodzaj znaków, które dzięki zastosowaniu materiałów odblaskowych i fluorescencyjnych są lepiej widoczne niż standardowe oznakowanie. Do ich produkcji stosuje się specjalne folie pryzmatyczne, które pokrywają powierzchnię tablic. Folia pryzmatyczna łącząca dwie kluczowe właściwości: fluorescencję i odblaskowość, powoduje, że znaki są bardziej widoczne, zarówno w dzień, jak i w nocy, a także w warunkach niedostatecznej widoczności.



Znaki FLUO – przepisy
Zgodnie z przepisami (załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r.: szczegółowe warunki techniczne dla znaków drogowych pionowych i warunki ich umieszczania na drogach) dopuszcza się stosowanie folii pryzmatycznej odblaskowo-fluorescencyjnej żółto-zielonej lub pomarańczowej do wykonania lic:
- znaków ostrzegawczych A-10 (przejazd kolejowy bez zapór), A-14 (roboty na drodze), A-17 (dzieci) i A-30 (inne niebezpieczeństwo);
- znaków informacyjnych D-6 (przejście dla pieszych), D-6a (przejazd dla rowerzystów) i D-6b (przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów);
- tabliczki T-27, tzw. Agatki informującej o przejściu dla pieszych często uczęszczanym przez dzieci.
Znaki fluorescencyjne umieszcza się przeważnie w miejscach szczególnie niebezpiecznych lub o dużej wypadkowości.
Zalety znaków fluorescencyjnych


Stosowanie znaków wykonanych na folii odblaskowo-fluorescencyjnej przynosi wiele korzyści przekładających się na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Znaki są lepiej widoczne, nawet w nocy, przy słabym oświetleniu, we mgle, podczas gęstych opadów śniegu lub deszczu. To bardzo ważne, szczególnie w miejscach, w których występuje większe ryzyko kolizji lub potrącenia. Lepsza widoczność oznacza, że kierowcy mają szanse szybciej dostrzec znak, a więc mają więcej czasu na reakcję, co pozwala uniknąć niebezpiecznych sytuacji.