Apteczka samochodowa a skład i wyposażenie – co powinno znajdować się w apteczce pierwszej pomocy?

Apteczka samochodowa a skład i wyposażenie – co powinno znajdować się w apteczce pierwszej pomocy?

21 marca 2022

Znajdujące się w apteczce środki opatrunkowe i nie tylko pozwalają udzielić niezbędnej pomocy ofierze wypadku, ratując jej zdrowie lub życie. Sprawdzamy, czy apteczka jest obowiązkowa w samochodzie osobowym i co powinno znajdować się w apteczce samochodowej.

Czy apteczka jest obowiązkowa w aucie?

W Polsce kierowcy nie muszą wozić w samochodzie apteczki.  W świetle przepisów w aucie powinna znajdować się jedynie gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Jednak zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia apteczka jest obowiązkowym elementem wyposażenia:

  • autobusów,
  • taksówek,
  • samochodów ciężarowych przystosowanych do przewozu osób,
  • pojazdów silnikowych przeznaczonych do nauki jazdy i egzaminowania.

Dlaczego warto mieć w samochodzie apteczkę?

Dlaczego warto miec w samochodzie apteczke?

Chociaż odpowiedź na pytanie „czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?” brzmi „nie” (przynajmniej w przypadku samochodów osobowych), to jednak warto ją ze sobą wozić. Kosztuje niewiele, a może okazać się naprawdę bezcenna w razie wypadku drogowego. Ciężko skutecznie udzielać pomocy, jeżeli brakuje podstawowych środków, tymczasem szybka pomoc może zadecydować o czyimś zdrowiu, a nawet życiu. 

Warto pamiętać, że obecnie obowiązujące przepisy nakładają na obowiązek udzielenia pierwszej pomocy na każdego, kto jest świadkiem wypadku. Art. 162 § 1 Kodeksu karnego wskazuje, że: kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Zgodnie z § 2 tego samego artykułu nieudzielenie pomocy nie jest przestępstwem, jeżeli do jej udzielenia konieczne jest wykonanie zabiegu lekarskiego lub jeśli warunki umożliwiają niezwłoczną pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.

Brak apteczki – czy można dostać mandat za granicą? W których krajach trzeba mieć apteczkę?

W Unii Europejskiej wiele kwestii prawnych jest ujednoliconych. Niestety nie dotyczy to prawa drogowego. W różnych krajach członkowskich obowiązują odrębne przepisy, jeśli chodzi o obligatoryjne wyposażenie aut osobowych. Apteczkę trzeba mieć m.in. w Niemczech, Czechach, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Austrii, Chorwacji, Szwecji, Estonii, Holandii, na Słowacji i na Litwie. Czy oznacza to, że podróżując samochodem do innego kraju trzeba dokupić brakujące wyposażenie? Czy za granicą można dostać mandat za brak apteczki? Teoretycznie nie, przynajmniej w krajach, które respektują zapisy Konwencji genewskiej o ruchu drogowym. 

Zakłada ona, że na wyposażeniu samochodu muszą znajdować się jedynie te elementy, które obowiązkowe są w kraju, w którym samochód został zarejestrowany. W praktyce bywa różnie. Niekiedy policjanci próbują nałożyć na kierowcę mandat za brak obligatoryjnego wyposażenia. Kierowcy natomiast nie zawsze są świadomi, że mandat im się nie należy.

Podstawowe wyposażenie apteczki samochodowej

Podstawowe wyposazenie apteczki samochodowej

Polskie prawo nie reguluje kwestii tego, co zawiera apteczka samochodowa, nie ma więc czegoś takiego jak obowiązkowe wyposażenie apteczki. Dobrą praktyką jest jednak stosowanie apteczek z wyposażeniem spełniającym normy DIN (normy Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego).

Co powinna zawierać apteczka samochodowa? Powinny się w niej znaleźć różnego rodzaju opatrunki, plastry z opatrunkami, chusty opatrunkowe i kompresy, a także środki ochrony osobistej (m.in. rękawiczki jednorazowe, maseczki do sztucznego oddychania, okulary ochronne). Zawartość apteczki samochodowej warto uzupełnić m.in. o nożyczki i koc ratunkowy.

Czym różni się apteczka samochodowa od domowej?

Wiele osób kompletując zawartość apteczki samochodowej, powiela skład apteczki domowej. To błąd. Oczywiście, warto, by w domowej apteczce znalazły się różnego rodzaju i różnej wielkości plastry oraz opatrunki. Oprócz tego w domu dobrze mieć pod ręką środki do dezynfekcji ran, preparaty łagodzące oparzenia i ułatwiające gojenie, a także podstawowe leki, np. ogólnodostępne leki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe czy na problemy żołądkowe. Nie zaleca się wożenia leków i różnych preparatów w apteczce pierwszej pomocy samochodowej!

Apteczka samochodowa – co powinna zawierać według norm DIN?

Apteczka samochodowa - co powinna zawierac wedlug norm DIN

Zawartość apteczki samochodowej powinna umożliwić udzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej w wypadku komunikacyjnym. Kupując apteczkę do pojazdu, warto zwrócić uwagę na te, których skład spełnia wymagania normy DIN 13164 lub DIN 13167.

  • Norma DIN 13164 określa, co powinno być w apteczce samochodowej.
  • Norma DIN 13167 określa, co powinno znajdować się w apteczkach dla motocykli.

Czym charakteryzuje się apteczka samochodowa z wyposażeniem zgodnym z normą DIN 13164?

Apteczki zgodne z normą DIN 13164 sprawdzają się nie tylko na wyposażeniu pojazdów. Pozwalają udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadków drogowych, ale z powodzeniem mogą służyć podczas pieszych wędrówek itp. Wykorzystując znajdujące się w takiej apteczce plastry, kompresy, opaski elastyczne opatrunki i chusty opatrunkowe, można zatamować krwotok, zabezpieczyć złamaną kończynę czy opatrzyć rany. Apteczka zawiera także koc ratunkowy. Jest on bardzo przydatny, jeśli osobie poszkodowanej grozi wychłodzenie. Stosowany jest również wówczas, gdy w wyniku silnego źródła ciepła mogłoby dojść do przegrzania organizmu. Dysponując nożyczkami, łatwiej odcinać materiały opatrunkowe, co znacznie usprawnia udzielenie pomocy. Mogą być przydatne, np. gdy konieczne jest przecięcie pasów bezpieczeństwa w samochodzie lub gdy trzeba rozciąć ubranie. 

Ważnym elementem wyposażenia apteczki samochodowej są rękawiczki jednorazowe, które zapewniają bezpieczeństwo osobie udzielającej pomocy. W niektórych apteczkach z wyposażeniem wg normy DIN 13164 znajduje się dodatkowo aparat do sztucznego oddychania, dzięki któremu w bezpieczny sposób można wykonać sztuczne oddychanie.

Wyposażenie apteczki DIN 13164:

  • 1 x plaster na szpulce (5 m x 2,5 cm),
  • 1 x zestaw plastrów (14 szt.),
  • 2 x bandaż elastyczny (4 m x 6 cm),
  • 3 x bandaż elastyczny (4 m x 8 cm),
  • 4 x rękawiczki jednorazowe nitrylowe (2 pary),
  • 1 x chusta opatrunkowa (60 x 80 cm),
  • 1 x chusta opatrunkowa (60 x 40 cm),
  • 1 x bandaż z kompresem (6 x 8 cm),
  • 2 x bandaż z kompresem (8 x 10 cm),
  • 1 x bandaż z kompresem (10 x 12 cm),
  • 3 opak./6 szt. kompres na rany (10 x 10 cm),
  • 2 x chusta trójkątna,
  • 1 x koc termiczny,
  • 1 x nożyczki,
  • 2 x chusteczki nasączone,
  • 1 x instrukcja udzielania pierwszej pomocy.

Wyposażenie apteczki – norma DIN 13167

Zawartość apteczki zgodnej z normą DIN 13167 opracowana została z myślą o apteczkach dla jednośladów. W porównaniu do apteczek DIN 13164 mają uszczuplony skład i są od nich znacznie mniejsze, dzięki czemu sprawdzą się na wyposażeniu motocykla. Warto podkreślić, że mimo niewielkich gabarytów mają wszystko, co powinno być w apteczce samochodowej, by móc sprawnie udzielić pomocy osobie poszkodowanej w wypadku drogowym.

Wyposazenie apteczki - DIN 13167

Wyposażenie apteczki DIN 13167:

  • 1 x bandaż z kompresem (8 x 10cm),
  • 1 x bandaż z kompresem (10 x 12cm),
  • 1 x chusta opatrunkowa (60 x 80 cm),
  • 1 x plaster na szpulce (5m x 2,5cm),
  • 1 x zestaw plastrów (14 szt.),
  • 4 x rękawice winylowe,
  • 1 x koc termiczny (ratunkowy),
  • 2 x chusteczki nasączone do czyszczenia skóry,
  • 1 x nożyczki,
  • 1 x instrukcja udzielania pierwszej pomocy.

Gdzie kupić apteczkę samochodową? 

Apteczki samochodowe, motocyklowe, a także autobusowe (z wyposażeniem zgodnym z wymaganiami normy DIN 13164 i DIN 13167) znajdziesz w ofercie sklepu Znakowo.pl. W asortymencie mamy  także wkłady do apteczek pierwszej pomocy. To wygodne rozwiązanie, jeśli z jakiegoś powodu wyposażenie apteczki zostanie zdekompletowane.

Proponowane przez nas apteczki wykonane są z trwałego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne tworzywa (apteczki przenośne w kształcie walizeczki, z wygodnym uchwytem) lub materiału. Żywe, jaskrawe kolory (pomarańczowy lub czerwony) oraz odpowiednie oznakowanie (biały krzyżyk) sprawiają, że apteczki rzucają się w oczy, dzięki czemu łatwiej je znaleźć wśród innych rzeczy w samochodzie.

Na naszej stronie zamówisz nie tylko apteczki samochodowe. W sprzedaży mamy również:

  • gaśnice samochodowe,
  • trójkąty ostrzegawcze,
  • kamizelki odblaskowe.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami na wyposażeniu auta należy mieć jedynie gaśnicę oraz trójkąt. Kupno apteczki, która może przydać się w razie wypadku, jest na pewno dobrym pomysłem. Warto również zadbać, by w aucie była kamizelka. Kierowca, wychodząc z samochodu, np. jeśli auto ulegnie awarii, staje się pieszym. 

Trzeba pamiętać, że poza obszarem zabudowanym piesi mają obowiązek używania elementów odblaskowych. Pomijając wszystko, odblaski poprawiają bezpieczeństwo osób znajdujących się na drodze – dzięki nim są oni widoczni ze znacznie większej odległości.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: