Barwy i kształty znaków bezpieczeństwa – rodzaje oraz znaczenie
Zgodnie z prawem znaki bezpieczeństwa muszą znajdować się nie tylko w miejscach pracy i na stanowiskach pracy, ale także we wszystkich miejscach użyteczności publicznej, np. w biurach czy placówkach służby zdrowia. Barwy i kształty znaków bezpieczeństwa regulowane są w Polsce przez Polskie Normy, które oparte zostały m.in. na dyrektywach unijnych i międzynarodowych normach ISO.
Znaki bezpieczeństwa utworzone są przez kombinację barw, kształtów geometrycznych oraz symboli graficznych i/lub przekazu słownego. Ich zadaniem jest przekazywanie określonych informacji, np. dotyczących zagrożenia lub związanych z zachowaniem bezpieczeństwa w danym miejscu. Piktogramy są tworzone tak, aby ich przekaz łatwy był do odczytania – nawet dla osób, które nie znają przepisów i zasad oznakowania BHP. Jakie barwy i kształty znaków bezpieczeństwa można wyróżnić?
Rodzaje znaków bezpieczeństwa i kolory znaków
Znaki barwy czerwonej
Okrągłe znaki, utrzymane w kolorystyce czerwonej, są znakami zakazu BHP, np. zakaz przejścia, zakaz gaszenia wodą czy zakaz fotografowania.
Kolor czerwony stosowany jest również do znaków ochrony przeciwpożarowej, np. do oznaczania miejsca, w którym znajduje się sprzęt gaśniczy lub urządzenia sygnalizacji pożarowej i sterowania ręcznego.
Barwy i kształty znaków bezpieczeństwa – znaki barwy niebieskiej
Znaki okrągłe z niebieskim wypełnieniem to znaki nakazu BHP. Takie znaki BHP informują o obowiązku stosowania środków konkretnych ostrożności lub środków ochrony indywidualnej, np. nakaz stosowania ochrony słuchu, nakaz stosowania ochrony stóp, nakaz stosowania poręczy
Znaki barwy żółtej – znaki ostrzegawcze i ich kolory
Trójkątny kształt znaku, utrzymanego w barwie żółtej, oznacza znak ostrzegawczy BHP. Ten rodzaj wskazuje i oznacza niebezpieczeństwa różnego rodzaju, np. ostrzeżenie przed złym psem, ostrzeżenie przed materiałami toksycznymi, ostrzeżenie przed zgnieceniem dłoni.
Znaki barwy zielonej
Kwadratowe lub prostokątne znaki barwy zielonej to znaki informacyjne BHP, np. pierwsza pomoc medyczna, telefon awaryjny, zatrzymanie awaryjne.
Również znaki ewakuacyjne oraz niektóre znaki ochrony przeciwpożarowej, związane z środkami ewakuacji, są koloru zielonego, np. wyjście ewakuacyjne, wyjście ewakuacyjne (lewostronne), stłuc, aby otworzyć.
FAQ
Nie, znaki bezpieczeństwa, aby mogły być dopuszczone do użytku, muszą spełniać określone wymagania. Dotyczy to również ich kształtów i barw. Wytyczne dla znaków stosowanych w Polsce określone zostały w Polskich Normach.
Nie, stosowanie znaków bezpieczeństwa regulowane jest prawnie. Właściciele budynków mają obowiązek wyposażyć budynek w znaki ewakuacyjne i znaki ochrony ppoż. Odpowiednie znaki BHP powinny znaleźć się również w miejscu pracy, jeśli potencjalnych zagrożeń nie można wyeliminować w inny sposób.
Tak, na znaku bezpieczeństwa może występować sam piktogram lub piktogram wraz z opisem słownym. Jest to zgodne z obowiązującymi normami. Taki opis doprecyzowuje znaczenie piktogramu i ułatwia jego odbiór.
Barwa zielona przeznaczona jest dla znaków informacyjnych i ewakuacyjnych; czerwona – dla znaków ochrony przeciwpożarowej i zakazu; niebieska – dla znaków nakazu; żółta – dla znaków ostrzegawczych.