Barierki tymczasowe: rodzaje i zastosowanie

Barierki tymczasowe: rodzaje i zastosowanie

5 grudnia 2024

Barierki tymczasowe charakteryzują się mobilnością i łatwością montażu. Pozwalają w prosty sposób wygrodzić teren lub zabezpieczyć przed dostępem osób trzecich na określony czas. Jakie są rodzaje wygrodzeń tymczasowych i gdzie znajdują zastosowanie?

Barierki tymczasowe U-20

Barierki U-20 stosuje się do zabezpieczania miejsc prowadzenia robót drogowych, remontów chodników itp. W zależności od miejsca, które wymaga zabezpieczenia stosuje się zapory:

  • pojedyncze – do wygradzania miejsc robót prowadzonych w pasie drogowym: U-20a do wygradzania wzdłuż jezdni i U-20b do wygrodzeń poprzecznych;
  • podwójne U-20c – do wygradzania miejsc robót prowadzonych na chodnikach, ciągach pieszych i pieszo-rowerowych, a także na ścieżkach rowerowych;
  •  potrójne U-20d – do zabezpieczania miejsc szczególnie uczęszczanych przez dzieci.

Lica zapór drogowych pokrywa się na przemian białymi i czerwonymi pasami. Mogą być dodatkowo wyposażone w elementy odblaskowe lub lampy ostrzegawczy, które zwiększają ich widoczność. Oprócz klasycznych barierek tymczasowych U-20a ze stali ocynkowanej stosuje się także zapory drogowe z PCV.

Barierki harmonijkowe (zapory nożycowe)

Barierki harmonijkowe są praktycznym i uniwersalnym rozwiązaniem do tymczasowego wygradzania przestrzeni. Mogą być stosowane wewnątrz pomieszczeń, np. na halach produkcyjnych, w magazynach, i na zewnątrz, np. na placach budowy. Sprawdzają się m.in. do zabezpieczania prac remontowych, głębokich wykopów, miejsc niebezpiecznych, stref wyłączonych z ruchu. Często wykorzystywane są w przypadku nagłych awarii. Ich mobilność i łatwość rozłożenia pozwala na szybkie zabezpieczenie miejsc. Konstrukcja umożliwia regulację długości (barierki można rozsunąć na odpowiednią szerokość). Gdy nie są już potrzebne, łatwo je złożyć, co ułatwia ich przechowywanie.

Barierki zabezpieczające imprezowe

Barierki tymczasowe imprezowe (zabezpieczające, przeciwtłumowe) znajdują szerokie zastosowanie podczas imprez masowych, koncertów, festiwali, wydarzeń sportowych, wydarzeń plenerowych i wszelkiego rodzaju eventów. Wykonuje się je z trwałych i odpornych materiałów (stal ocynkowana). Poszczególne moduły można łatwo łączyć w dłuższe ciągi. Barierki pozwalają w łatwy sposób wyznaczyć poszczególne strefy dla uczestników wydarzenia, wyznaczyć ciągi komunikacyjne, zabezpieczyć miejsca o ograniczonym dostępie.

Tymczasowe ogrodzenia budowlane

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie BHP podczas wykonywania robót budowlanych teren budowy powinien być – jeśli to możliwe – ogrodzony. Ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi, a jego wysokość powinna wynosić co najmniej 1,5 m. Do zabezpieczania placów budowy bardzo dobrze sprawdzają się ogrodzenia ażurowe. Wykonane są rury ocynkowanej, są odporne na działanie czynników atmosferycznych i korozję. Poszczególne przęsła można łatwo ze sobą połączyć, tworząc ogrodzenie o odpowiednim kształcie. Nie trzeba ich wkopywać w ziemię, co znacznie ułatwia montaż. W sprzedaży dostępne są również bramy ażurowe, które umożliwiają wygodny wjazd i wyjazd pojazdów na teren budowy.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: