Bezpieczeństwo i ochrona ppoż. w miejscu pracy
Bezpieczeństwo i ochrona ppoż. w miejscu pracy – o czym warto pamiętać?
Podejmowanie odpowiednich działań z zakresu ochrony ppoż. stanowi kluczowy aspekt, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom oraz ochronę mienia firmy. Zgodnie z kodeksem pracy za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy odpowiada pracodawca. Pracodawca jest również zobowiązany do zapewnienia środków niezbędnych do zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.
Co to jest ochrona ppoż.?
Ochrona ppoż., zgodnie z zapisami ustawy o ochronie przeciwpożarowej, polega na realizacji przedsięwzięć mających na celu ochroną życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innymi miejscowym zagrożeniem. Zadania te wykonuje się poprzez:
- zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia;
- zapewnianie sił i środków do zwalczania pożarów, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia oraz na rzecz ochrony ludności;
- prowadzenie działań ratowniczych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej.
Ochrona ppoż. w miejscu pracy
Jak wskazuje ustawa o ochronie ppoż., właściciel budynku, obiektu budowlanego lub terenu, zapewniając ich ochronę przeciwpożarową, ma obowiązek:
- przestrzegać przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych;
- wyposażyć budynek, obiekt budowlanych lub teren w wymagane urządzenia ppoż. i gaśnice;
- zapewnić przeglądy techniczne, konserwacje oraz naprawy urządzeń ppoż. i gaśnic w sposób gwarantujący ich sprawne i niezwodne funkcjonowanie;
- zapewnić osobom przebywającym w budynku, obiekcie budowlanych lub na terenie bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji;
- przygotować budynek, obiekt budowlany lub teren do prowadzenia akcji ratowniczej;
- zapoznać pracowników z przepisami przeciwpożarowymi;
- ustalić sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.
Kto opowiada za ochronę ppoż. w miejscu pracy? Zgodnie z ustawą realizacja wymienionych wyżej obowiązków spoczywa – w części lub całości – na zarządcy lub użytkowniku budynku, obiektu budowlanego lub terenu, na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej. Jeśli taka umowa nie została zawarta, realizacja obowiązków związanych z ochroną ppoż. spoczywa na faktycznie władającym budyniem, obiektem budowlanym lub terenem.