Bezpieczna praca z chemikaliami
Bezpieczna praca z chemikaliami – rola właściwego oznakowania.
Znaczenie właściwego oznakowania chemikaliów
Substancje chemiczne mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Pracownicy narażeni są np. na poparzenia skóry, poparzenia układu oddechowego, uszkodzenie oczu. Ekspozycja na chemikalia może także przyczyniać się do rozwoju poważnych chorób, w tym raka. Niektóre substancje mogą być silnie toksyczne, łatwopalne lub stwarzać ryzyko wybuchu. Informowanie o występujących zagrożeniach jest podstawą bezpiecznej pracy z chemikaliami.
Właściwe oznakowanie ułatwia identyfikację zagrożeń. Wiedza na temat występujących zagrożeń pozwala podejmować odpowiednie środki ostrożności i minimalizuje ryzyko wypadków.
Etykiety chemiczne i piktogramy CLP
Etykiety chemiczne są ważnym narzędziem służącym do przekazywania informacji o istniejących zagrożeniach. Zgodnie z art. 17 rozporządzenia CLP etykietami muszą być opatrzone opakowania, w których znajdują się substancje lub mieszaniny zaklasyfikowane jako stwarzające zagrożenie. Etykiety zawierają szereg elementów, m.in. dane dostawcy, identyfikator produktu, hasła ostrzegawcze, zwroty określające rodzaj zagrożenia, zwroty wskazujące środki ostrożności.
Na etykietach znajdują się także piktogramy określające rodzaj zagrożenia – specjalnie zaprojektowane symbole, których zadaniem jest przekazanie konkretnej informacji na temat danego zagrożenia. Poszczególnym klasom zagrożenia przypisany jest odpowiedni piktogram. Piktogramy CLP mają czarny symbol na białym tle z czerwonym obramowaniem i kształt kwadratu umieszczonego na wierzchołku. Jest ich dziewięć.
Znaki BHP
Przepisy BHP wskazują na konieczność prawidłowego oznakowania miejsc, w których występują zagrożenia dla pracowników. W tym celu stosuje się m.in. znaki bezpieczeństwa. Umieszcza się je w widocznych miejscach, na linii wzroku, w miejscu lub w najbliższym otoczeniu określonego zagrożenia, a w przypadku zagrożenia ogólnego – przy wejściu na teren, w którym dane zagrożenie występuje.
Znaki ostrzegawcze BHP
Trójkątne znaki ostrzegawcze ostrzegają przed konkretnym niebezpieczeństwem. Znajdujące się na nich piktogramy w czytelny sposób wskazują, jakiego rodzaju zagrożenie występuje w danym miejscu w związku z używaniem lub składowaniem substancji chemicznych. Aby doprecyzować znaczenie znaki, niekiedy stosuje się znaki ostrzegawcze z opisem (z krótkim komunikatem słownym umieszczonym pod piktogramem).
Znaki nakazu, zakazu, informacyjne BHP
W miejscach, w których występuje zagrożenie chemiczne, mogą pojawić się także inne znaki BHP.
- Znaki nakazu wskazują działania, które należy podejmować, aby zachować bezpieczeństwo podczas pracy w otoczeniu chemikaliów. Mogą np. wskazywać na konieczność używania odpowiednich środków ochrony indywidualnej.
- Znaki zakazu przekazują informację o działaniach, które na określonym obszarze są zabronione. W kontekście chemikaliów mogą np. zakazywać palenia tytoniu czy używania otwartego ognia w strefach, gdzie znajdują się substancje łatwopalne lub wybuchowe.
- Znaki informacyjne przekazują informację na temat lokalizacji takich sprzętów lub punktów jak np. punkt pierwszej pomocy, apteczka, prysznic bezpieczeństwa czy prysznic do przemywania oczu.