Bezpieczny parking – o czym pamiętać?

Bezpieczny parking – o czym pamiętać?

25 lipca 2022

Bezpieczny parking, czyli jakie rozwiązania warto stosować, by zminimalizować ryzyko kolizji i poprawić kierowcom komfort poruszania się po parkingach i garażach w centrach handlowych, przed supermarketami itp.

Wyraźne linie i odpowiednia szerokość stanowisk postojowych

Wyznaczanie wąskich miejsc postojowych to dość częsta praktyka stosowana przez zarządców, aby zwiększyć liczbę miejsc na parkingu. Warto pamiętać o dwóch rzeczach. Przede wszystkim, zgodnie z przepisami, pojedyncze stanowisko postojowe dla auta osobowego powinno mieć co najmniej 2,5 m szerokości i 5 długości. Stanowiska przeznaczone dla niepełnosprawnych powinny być szerokie na co najmniej 3,6. Wąskie stanowiska utrudniają korzystanie z parkingu i zwiększają ryzyko kolizji. Ledwo mieszczą się w nich duże, rodzinne auta, a samochody stają zbyt blisko siebie, co utrudnia wsiadanie i wysiadanie. Warto zadbać o to, by linie wyznaczające stanowiska były widoczne i wybrać farbę drogową, która zapewni im trwałość.

Odpowiednio oznakowane miejsca postojowe dla niepełnosprawnych

Miejsca postojowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych powinny być usytuowane blisko wejść i odpowiednio oznakowane – symbolem P-24. Nawierzchnia miejsca postojowego powinna być pomalowana na kolor niebieski.

Oznakowanie poziome i pionowe ułatwiające poruszanie się po parkingu

Oznakowanie poziome i pionowe ułatwia kierowcom poruszanie się po parkingu i zmniejsza ryzyko kolizji. To szczególnie przydatne na dużych przestrzeniach, gdzie problemem może być np. znalezienie drogi do wyjazdu. Najczęściej stosuje się pionowe znaki nakazu i strzałki, które wskazują pożądany sposób poruszania się, a także znaki zakazu, zabraniające wjazdu np. na alejki jednokierunkowe.

Separatory parkingowe i profile na ściany

Separatory parkingowe (odbojnice, stopery) wyznaczają poszczególne stanowiska postojowe, sprzyjają lepszej organizacji przestrzeni i zapobiegają stłuczkom. Utrudniają kierowcom parkowanie zbyt blisko innych pojazdów, ścian i innych elementów konstrukcyjnych – stoper odbija koła i sygnalizuje, że w danym miejscu należy się zatrzymać. Do ochrony ścian służą także specjalne profile. Dzięki nim drzwi zaparkowanego zbyt blisko ściany auta nie obijają elementów konstrukcyjnych.

Lustra drogowe

Lustra drogowe są niezbędnym elementem infrastruktury parkingów i garaży, które mogą istotnie poprawić bezpieczeństwo użytkowników. Wykorzystując lustra sferyczne, można zwiększyć pole widzenia w obszarach, gdzie występują ograniczone widoki lub wąskie przejścia. Dzięki nim kierowcy mają lepszą kontrolę nad swoim otoczeniem, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka kolizji oraz zapewnia płynniejszy ruch pojazdów. Poprawiając widoczność i eliminując martwe punkty, lustra drogowe zwiększają ogólny komfort użytkowników oraz wpływają pozytywnie na efektywne zarządzanie przestrzenią parkowania.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: