
Co oznacza znak strefa ruchu i z jakimi przepisami się wiąże?
Czy wiesz, co oznacza znak D-52 „strefa ruchu”? Sprawdzamy najważniejsze zasady, o których warto pamiętać, wjeżdżając na tak oznakowaną drogę, m.in. kto ma pierwszeństwo i jakie ograniczenia obowiązują w strefie ruchu.
Strefa ruchu – jaka to droga?

Zgodnie z zapisami kodeksu drogowego pod pojęciem „strefa ruchu” należy rozumieć obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na który wjazdy i wyjazdy oznaczone są znakami drogowymi. Do oznakowania wjazdów i wyjazdów stosuje się odpowiednio znak drogowy D-52 „strefa ruchu” i przekreślony znak D-53 „koniec strefy ruchu”. Strefa ruchu jest drogą wewnętrzną, ale – co istotne – obowiązują na niej wszystkie przepisy kodeksu drogowego i zasady wynikające z ustawionego oznakowania. Mówiąc inaczej, na drogach w strefie ruchu obowiązują zasady takie jak na drogach publicznych, a kierowcy, którzy się do nich nie stosują, mogą zostać ukarani mandatem.
Zasady oznakowania strefy ruchu
Strefa ruchu – znak D-52
W celu oznakowania ustalonej strefy ruchu stosuje się znak informacyjny D-52 „strefa ruchu”. Znak ten umieszcza się na wszystkich wjazdach do strefy. Zgodnie z przepisami decyzję o ustaleniu strefy ruchu podejmuje podmiot zarządzający drogami wewnętrznymi, o którym mowa w art. 10 ust. 7 kodeksu drogowego: zarządzanie ruchem na drogach wewnętrznych, w tym w strefie ruchu i strefie zamieszkania, należy do podmiotu zarządzającego tymi drogami.
W strefach ruchu stosuje się znaki z grupy wielkości małych lub mini (tak jak na drogach wewnętrznych). W określonych sytuacjach dopuszczalne jest stosowanie znaków z grupy wielkości średnich.
Znaku D-52 nie stosuje się na drogach publicznych oraz na drogach wewnętrznych położonych w strefie zamieszkania.
Koniec strefy ruchu – znak D-53
W celu wskazania wyjazdu z drogi wewnętrznej położonej w strefie ruchu stosuje się znak D-53 „koniec strefy ruchu”. Umieszcza się go na wszystkich wyjazdach ze strefy oznakowanej znakami D-52, w tym samym przekroju poprzecznym drogi co znak D-52. Znak D-53 może być umieszczony po lewej stronie jezdni, na odwrotnej stronie znaku D-52.
Znak strefa ruchu a przepisy: dopuszczalna prędkość, parkowanie, pierwszeństwo
Strefy ruchu wytyczane są m.in. na osiedlach. Strefami ruchu bardzo często są parkingi przed supermarketami. O czym warto pamiętać, poruszając się po tak oznakowanych drogach? Przede wszystkim o tym, że strefa ruchu jest drogą wewnętrzną, na której kierowcy mają obowiązek stosowanie się do znaków drogowych i przestrzegania przepisów określonych w kodeksie drogowym.
- Dopuszczalna prędkość. W strefie ruchu, w odróżnieniu od strefy zamieszkania, nie obowiązują odrębne przepisy dotyczące maksymalnej prędkości. Obowiązują tu zasady jak na drogach publicznych. Przypomnijmy, że dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym, o ile znaki nie wskazują inaczej, to 50 km/h. Najczęściej jednak w strefach ruchu ustawione są znaki ograniczenia prędkości do 20 lub 30 km/h – kierowcy muszą stosować się do tych znaków.
- Parkowanie. Również jeśli chodzi o parkowanie w strefie ruchu, kierowcy muszą stosować się do znaków i przepisów kodeksu drogowego. Zgodnie z przepisami zatrzymanie i postój pojazdu dozwolone są tylko w miejscach i warunkach, w których pojazd widoczny jest z dostatecznej odległości dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.
- Przepisy dotyczące pierwszeństwa. O ile znaki nie wskazują inaczej, na skrzyżowaniach w strefach ruchu obowiązuje zasada prawej ręki. Jak wskazuje kodeks drogowy: kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.
- Przejścia dla pieszych. W strefie ruchu piesi nie są uprzywilejowani. Kierowcy muszą jednak pamiętać, że zbliżając się do przejść dla pieszych, mają obowiązek zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość i ustąpić pierwszeństwa pieszym znajdującym się na tym przejściu lub na nie wchodzącym.
- Wyjazd ze strefy ruchu. Strefa ruchu nie jest drogą publiczną (chociaż obowiązują na niej zasady ruchu jak na drodze publicznej). Zgodnie z kodeksem drogowym wyjeżdżając z drogi niebędącej drogą publiczną, kierowca włączający się do ruchu, musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom lub uczestnikom ruchu.
Strefa ruchu a strefa zamieszkania


Zgodnie z definicją zawartą w kodeksie drogowym strefa zamieszkania to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi. O początku strefy informuje znak D-40 „strefa zamieszkania”, natomiast o jej końcu – znak D-41 „koniec strefy zamieszkania”. Jak wskazują przepisy, strefy zamieszkania ustala się w obszarach zabudowanych na ulicach, również pojedynczych, na których w zasadzie odbywa się tylko ruch docelowy – przede wszystkim na osiedlach mieszkaniowych, w dzielnicach willowych i zabytkowych.
- Prędkość. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h.
- Piesi. W strefie zamieszkania pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem oraz osobą poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch.
- Parkowanie. Postój w strefie zamieszkania dozwolony jest tylko w miejscach wyznaczonych w tym celu.
Strefa ruchu – FAQ

Tak, w strefie ruchu za nieprzestrzeganie znaków drogowych i za łamanie przepisów kodeksu drogowego kierowca może zostać ukarany mandatem.
W strefie ruchu obowiązują zasady parkowania jak na drogach publicznych. Zgodnie z kodeksem drogowym dopuszczalne jest zatrzymanie lub postów na drodze dla pieszych kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu o DMC nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem, że: w danym miejscu nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju; szerokość chodnika nie jest mniejsza niż 1,5 m i nie utrudni ruchu pieszych; pojazd umieszczony przednią osią na drodze dla pieszych nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.
Strefa ruchu jest drogą niepubliczną, na której obowiązują wszystkie zasady wynikające z kodeksu drogowego i na których kierowcy muszą stosować się do znaków drogowych. Strefa zamieszkania jest obszarem, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego: piesi mają pierwszeństwo przed pojazdami, parkowanie dozwolone jest tylko w wyznaczonych miejscach, obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h.