Gaśnica do domu: jaką wybrać, która najlepsza i jakie są uniwersalne?

Gaśnica do domu: jaką wybrać, która najlepsza i jakie są uniwersalne?

28 czerwca 2023

W przypadku pożaru nawet mała gaśnica może zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia i zminimalizować szkody. Aby zapewnić bezpieczeństwo domownikom i zabezpieczyć dobytek, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt gaśniczy. Sprawdzamy, jakie gaśnice dostępne są na rynku i jaka gaśnica sprawdzi się najlepiej do domu, do mieszkania, do domku na działce itp.

Do czego służy gaśnica i jakie są rodzaje gaśnic?

Gaśnice zaliczają się do podręcznego sprzętu gaśniczego, czyli sprzętu przeznaczonego do walki z pożarem w jego początkowym stadium. Pozwalają zgasić ogień w zarodku, zanim rozprzestrzeni się i spowoduje nieodwracalne straty. Gaśnice są stosunkowo lekkie i łatwe w obsłudze. Skonstruowane są w taki sposób, aby w razie potrzeby mogły się nimi posłużyć osoby bez żadnego przeszkolenia. Na rynku dostępne są gaśnice różnego typu – różnią się rodzajem użytego środka gaśniczego i przeznaczeniem.

Zanim kupisz gaśnicę do domu musisz wiedzieć, że nie każda gaśnica nadaje się do gaszenia wszystkich typów pożaru – nie każda sprawdzi się do użytku domowego.

Typy gaśnic a grupy pożarów

W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów znajduje się zapis, że w przypadku obiektów, które muszą być wyposażone w gaśnice, ich rodzaj powinien być dostosowany do gaszenia tych grup pożarów, które mogą w nim potencjalnie występować. Zasadę warto zastosować również w przypadku wyboru gaśnicy do domu. We wspomnianym rozporządzeniu wymienionych jest pięć grup pożarów.

Grupy pożarów:

  • A – materiałów stałych, zwykle pochodzenia organicznego, których normalne spalanie zachodzi z tworzeniem żarzących się węgli;
  • B – cieczy i materiałów stałych topiących się;
  • C – gazów;
  • D – metali;
  • F – tłuszczów i olejów w urządzeniach kuchennych.

Gaśnica do urządzeń elektrycznych

Zgodnie z obowiązującą klasyfikacją pożary urządzeń elektrycznych nie stanowią odrębnej grupy (przed nowelizacją przepisów pożary urządzeń pod napięciem stanowiły grupę E). Gaśnice przeznaczone do gaszenia pożarów elektrycznych mają na swoich etykietach odpowiednią informację, np. „Nadaje się do gaszenia urządzeń elektrycznych do 1000 V – zachować odstęp min. 1 m”.

Typy gaśnic a rodzaj środka gaśniczego

typy gaśnic

  • Gaśnice pianowe (płynowe) – piana gaśnicza wyrzucana pod wpływem sprężonego gazu (azotu lub dwutlenku węgla). Piana tworzy na powierzchni warstwę, która odcina dostęp tlenu (po ugaszeniu pożaru pianę stosunkowo łatwo usunąć). Na rynku dostępne są gaśnice pianowe AB i ABF.
  • Gaśnice proszkowe – proszki gaśnice, które pod wpływem temperatury pienią się, a osiadając na płonącej powierzchni, odcinają dopływ tlenu i hamują reakcję palenia. W odróżnieniu od gaśnic pianowych mocno zanieczyszczają gaszone powierzchnie. Gaśnice z środkami na bazie proszków fosforanowych nadają się do gaszenia pożarów z grup ABC, natomiast na bazie proszków węglanowych – BC.
  • Gaśnice śniegowe (CO2) – ciekły dwutlenek węgla, który wyrzucony tworzy warstwę suchego lodu odcinającą dopływ tlenu i obniża temperaturę ognia. Gaśnice śniegowe nadają się do gaszenia pożarów BC.
  • Gaśnice wodne mgłowe – zdemineralizowana woda. Dużą zaletą jest to, że po ugaszeniu pożaru woda odparowuje i nie zostawia śladów. Gaśnice wodne mgłowe stosuje się do gaszenia pożarów AF.

Gaśnica w domu – czy mamy obowiązek ją mieć?

Podręczny sprzęt gaśniczy jest ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej. W gaśnice powinny być wyposażone m.in. zakłady pracy, obiekty zamieszkania zbiorowego, np. hotele, budynki użyteczności publicznej, np. szpitale, inne obiekty przeznaczone na pobyt ludzi, w tym np. sale kinowe, szpitale, szkoły itp., a także stacje paliw. A jak to wygląda w przypadku mieszkań i domów jednorodzinnych? Rozwiejmy wątpliwości na temat tego, czy gaśnica w domu jest obowiązkowa. Nie, przepisy nie nakładają na nas obowiązku posiadania gaśnic, jednak z całą pewnością warto zdecydować się na zakup przynajmniej jednej. 

Gaśnica jest narzędziem, które umożliwia szybką reakcję i skuteczne ugaszenie pożaru na jego wczesnym etapie, zanim ogień rozprzestrzeni się, stanowiąc zagrożenie dla życia domowników i dobytku. Bez gaśnicy walka z płomieniami może być nie tylko nieskuteczna, ale i niebezpieczna (np. przy próbie gaszenia urządzenia podłączonego do prądu wodą).

Gaśnica proszkowa czy pianowa? A może inna? Która najlepiej sprawdzi się do domu?

Gaśnica ma zabezpieczać przed rozprzestrzenieniem się ognia – w razie konieczności powinna umożliwić szybko i skutecznie ugasić płomienie. Aby było to możliwe, sprzęt powinien być odpowiednio dobrany.  

O tym pamiętaj:

  • Nie każda gaśnica będzie dobrym wyborem do domu.
  • Nie każda gaśnica jest taka sama – na rynku dostępne są gaśnice z różnymi środkami gaśniczymi i przeznaczone do gaszenia różnych typów pożarów.
  • Gaśnice mają oznaczenie literowe, które wskazują, do gaszenia jakich materiałów są odpowiednie.
  • Gaśnice, które pozwalają ugasić płonące urządzenia pod napięciem, mają na etykiecie stosowną informację.
  • Gaśnicę warto mieć nie tylko w domu, ale również w warsztacie, garażu itp.

Rodzaj gaśnicy powinien być dostosowany do gaszenia grup pożarów, które mogą potencjalnie występować w danym miejscu. Jaka gaśnica będzie zatem najlepsza do mieszkania, domu jednorodzinnego albo wakacyjnego domku drewnianego? Jaka sprawdzi się do kuchni, a jaka do garażu? Zamiast szukać odpowiedzi na internetowym forum, warto zastanowić się nad tym, jakie zagrożenia pożarowe występują w domu.

Zagrożenia pożarowe w domu

Wbrew pozorom w domach i w mieszkaniach istnieje wiele potencjalnych zagrożeń pożarowych. Najczęstsze z nich to:

  • zwarcia instalacji elektrycznej,
  • nieprawidłowe użytkowanie urządzeń elektrycznych,
  • uszkodzone urządzenia elektryczne,
  • nieostrożność w kuchni,
  • urządzenia gazowe,
  • przypadkowe zaprószenie ognia,
  • nieprawidłowe przechowywanie substancji łatwopalnych, takich jak np. rozpuszczalniki, aerozole, oleje.

Uniwersalna gaśnica do domu

uniwersalna gaśnica

Optymalnym wyborem do domu wydaje się gaśnica pianowa ABF, którą można gasić także pożary urządzeń elektrycznych. Sprawdzi się do zabezpieczenia sypialni, salonu, gabinetu i kuchni. Nadaje się do walki z pożarami:

  • tekstyliów, drewna, tworzyw sztucznych, papieru;
  • cieczy palnych i substancji stałych topiących się pod wpływem temperatury, np. smoły, lakierów, olejów, alkoholu, benzyny, acetonu;
  • olejów i tłuszczów stosowanych w kuchni, sprzętów kuchennych.

Dobrym wyborem będzie także gaśnica wodno-mgłowa AF (trzeba pamiętać, że taki sprzęt nie nadaje się do gaszenia cieczy palnych i substancji stałych topiących się pod wpływem wysokiej temperatury).

Zarówno gaśnice pianowe, jak i wodno-mgłowe nie zanieczyszczają gaszonych przedmiotów – ich użycie pozwala nie tylko zdusić ogień, ale i zminimalizować straty.

Do garażu, warsztatu, kotłowni, pomieszczeń gospodarczych sprawdzi się gaśnica proszkowa ABC.

Jak i gdzie przechowywać gaśnicę w domu?

W przypadku obiektów, które muszą być wyposażone w gaśnice, sprawa jest dość jasna – regulują to przepisy. Rozporządzenie w sprawie ochrony ppoż. wskazuje, że gaśnice muszą być rozmieszczone w miejscach łatwo dostępnych i widocznych (w szczególności przy wejściach do budynków, na klatkach schodowych, na korytarzach i przy wyjściach z pomieszczeń na zewnątrz; w budynkach wielopiętrowych – najlepiej w tych samych miejscach na każdej kondygnacji), nienarażonych na uszkodzenia mechaniczne i działanie źródeł ciepła. Oczywiście, w domu nie musimy przestrzegać tych przepisów. Są one jednak dobrą wskazówką.

Warto pamiętać, by gaśnica w domu:

  • była łatwo dostępna, tak by w razie konieczności nie trzeba było jej szukać, wyjmować ze schowków; ważne, żeby można było szybko jej użyć;
  • znajdowała się z dala od źródeł ciepła (kaloryfery, piece itp.);
  • była przechowywana w jednym miejscu (przestawianie jej z miejsca na miejsce nie jest dobrym pomysłem);
  • nie była narażona na uszkodzenia mechaniczne.

Gaśnica w domu – FAQ

Czy warto mieć gaśnicę w domu?

Zdecydowanie tak. Warto, by w domu była przynajmniej jedna. Kupno gaśnicy to stosunkowo niewielki wydatek, który nie powinien nazbyt obciążyć domowego budżetu. Dzięki gaśnicy można w prosty sposób zapobiec rozwojowi pożaru i nie dopuścić do jego niekontrolowanego rozprzestrzeniania się. Szybkie rozpoczęcie akcji gaśniczej minimalizuje straty materialne, a co najważniejsze – pozwala zabezpieczyć zdrowie i życie domowników. Dobrym pomysłem jest również kupno gaśnicy do garażu i innych pomieszczeń techniczno-gospodarczych.

Jaka gaśnica sprawdzi się w domu?

Optymalnym wyborem do zabezpieczenia domu wydaje się gaśnica pianowa ABF lub gaśnica wodna mgłowa AF. Wybierając gaśnicę, warto sprawdzić, czy sprzęt nadaje się do gaszenia urządzeń elektrycznych.

Czy gaśnica uniwersalna do domu będzie odpowiednia do gaszenia urządzeń elektrycznych?

Tak, o ile na etykiecie gaśnicy znajduje się stosowna informacja, np. „Nadaje się do gaszenia urządzeń elektrycznych do 1000 V – zachować odstęp min. 1 m” (warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami nie ma już gaśnic typu E).

Skąd wiadomo, jakie typy pożarów można gasić daną gaśnicą?

Na każdej gaśnicy powinna znajdować się czytelna etykieta zawierająca najważniejsze informacje, dotyczące m.in. typu gaśnicy, jej przeznaczenia (do gaszenia jakiego rodzaju pożarów może być stosowana), wielkości, atestów, a także instrukcji obsługi.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: