
Odpady tekstylne – zmiany w segregacji odpadów 2025
Od pierwszego stycznia 2025 r. obowiązują nowe zasady segregacji odpadów. Wprowadzona została nowa frakcja – odpady tekstylne. Gdzie należy wyrzucać starą odzież?
Od kilku lat obowiązuje w Polsce Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO). Zgodnie z tym systemem dzielimy odpady na pięć frakcji:
- metale i tworzywa sztuczne,
- szkło,
- papier,
- odpady biodegradowalne,
- odpady zmieszane.
Na czym polegają zmiany obowiązujące od tego roku? Czy konieczna będzie wymiana oznakowania kubłów i koszy na śmieci? Na szczęście nie – zmiany dotyczą tylko tekstyliów. Oznacza to, że dotychczasowe oznaczenia segregacji śmieci pozostają takie same.
Oznaczenia na kubach i koszach a frakcje odpadów
Metale i tworzywa sztuczne – kolor żółty


Żółte pojemniki przeznaczone są na:
- odpady metalowe (np. puszki aluminiowe po napojach, kapsle, zakrętki od słoików, puszki po konserwach, folia aluminiowa),u
- odpady z tworzyw sztucznych (np. butelki po napojach, reklamówki, opakowania plastikowe po środkach czystości, kosmetykach i produktach spożywczych),
- odpady opakowaniowe wielomateriałowe (np. kartony po sokach i mleku).
Szkło – kolor zielony


Zielone pojemniki przeznaczone są na odpady ze szkła (np. butelki i słoiki po napojach i żywności, szklane opakowania po kosmetykach).
Niekiedy można spotkać się z podziałem odpadów szklanych na:
- szkło bezbarwne – pojemniki białe,


- szkło kolorowe – pojemniki zielone.


Papier – kolor niebieski


Niebieskie pojemniki przeznaczone są na odpady z papieru i odpady z tektury (np. papierowe i tekturowe opakowania, książki i zeszyty, czasopisma, gazety, papier biurowy i szkolny).
Odpady biodegradowalne – kolor brązowy


Brązowe pojemniki przeznaczone są na odpady bio (np. resztki jedzenia, obierki oraz inne odpadki warzywne i owocowe, niezaimpregnowane drewno, trociny, liście, skoszona trawa).
Odpady zmieszane (inne) – kolor czarny


Czarne pojemniki przeznaczone są na odpady, których nie można poddać recyklingowi. Nie dotyczy to odpadów niebezpiecznych, np. elektrośmieci, a od stycznia 2025 r. – także tekstyliów.
Co to są odpady tekstylne?
Odpady tekstylne to m.in.:
- odzież,
- bielizna,
- kurtki,
- galanteria skórzana,
- torebki i plecaki,
- pluszowe zabawki,
- portfele,
- dywany,
- pościele,
- tekstylia domowe, np. ścierki, ręczniki, firany, obrusy.
Gdzie wyrzucać odpady tekstylne?
Ze względu na obowiązek selektywnego zbierania tekstyliów, tego typu odpady nie powinny być wrzucane do pojemnika z odpadami zmieszanymi. Jednocześnie nie przewiduje się, by w altankach śmietnikowych pojawiły się kubły na nową frakcję. Co więc zrobić o ze starą odzieżą lub butami?
- Bezpłatnie oddać do PSZOK-u (Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów).
- Wrzucić do specjalnego kontenera na tekstylia (jeśli takowe znajdują się na terenie miasta/gminy – warto sprawdzić to na stronie internetowej).
- Zostawić wybranych sklepach odzieżowych.
- Oddać na cele charytatywne (o ile odzież jest niezniszczona).