Gogle ochronne – niezbędna ochrona oczu w miejscy pracy i nie tylko
Gogle ochronne stanowią niezastąpiony element wyposażenia w miejscach pracy, w których – w związku z występowaniem różnych zagrożeń – istnieje ryzyko uszkodzenia narządu wzroku. Sprawdzamy, kiedy należy stosować gogle, dlaczego warto je stosować i jak wybrać odpowiednie.
Kiedy należy stosować gogle ochronne i inne środki ochrony oczu?
Gogle ochronne zaliczamy do środków ochrony twarzy i oczu. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ogólnych przepisów BHP takie środki konieczne są przy pracach, których twarz lub oczy pracowników narażone są na urazy albo podrażnienia w wyniku działania czynników niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia.
Gogle stosuje się m.in. przy pracach, przy których oczy są narażone na kontakt z substancjami drażniącymi wzrok (np. pyły, opary substancji żrących), chemikaliami czy tez czynnikami biologicznymi. Chronią również przed odpryskami (ciał stałych, np. podczas obróbki metali, obsłudze maszyn itp., i płynów). Znajdują zastosowanie np. w laboratoriach, w przemyśle i budownictwie. Środki ochrony oczu, np. gogle ochronne, są też obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdów ADR.
Dlaczego warto stosować gogle?
Odpowiednio dopasowane gogle ochronne zabezpieczają oczy, minimalizując ryzyko uszkodzenia wzroku i zapewniając bezpieczne warunki pracy. Gogle, w odróżnieniu od okularów ochronnych, przylegają do twarzy, co przekłada się na lepszą ochroną przed zagrożeniami. Dobrej jakości gogle nie wpływają negatywnie na percepcję – nie przeszkadzają pracownikowi, nie powodują dyskomfortu i pozwalają bezpiecznie wykonywać pracę.
Jak wybrać gogle ochronne?
Gogle wykonuje się przeważnie z lekkich, a jednocześnie wyróżniających się dużą wytrzymałością i odpornością, m.in. na uszkodzenia mechaniczne czy działanie chemikaliów, oraz zapewniających dobrą widoczność tworzyw sztucznych. Powinny być ergonomiczne i wygodne w noszeniu. Ważny jest odpowiedni kształt oraz możliwość regulacji pasków. Nie powinny wywoływać dyskomfortu, nawet podczas noszenia przez dłuższy czas. System wentylacji powinien zapobiegać zaparowywaniu gogli. W niektórych stosuje się specjalne powłoki zapobiegające zamgleniu.
W zależności od rodzaju pracy, należy wybrać gogle o odpowiednich parametrach. Oznaczenia znajdują się na oprawkach. Są źródłem informacji m.in. na temat stopnia zaciemnienia, typu zastosowanych soczewek, klasy optycznej (czy gogle nadają się do prac ciągłych), wytrzymałości mechanicznej gogli.