Hulajnogi elektryczne a przepisy drogowe
Hulajnogi elektryczne są coraz popularniejszym środkiem transportu. Co mówią przepisy drogowe na temat poruszania się takimi pojazdami? O czym warto pamiętać?
Na chodniku, po ulicy czy po ścieżce rowerowej? Gdzie jeździć hulajnogą?
Zgodnie z Kodeksem drogowym kierujący hulajnogą elektryczną ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Podczas korzystania z drogi dla rowerów i pieszych konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności, przepisy nakazują również ustępowanie pierwszeństwa pieszym.
W przypadku, gdy nie ma wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, osoba poruszająca się hulajnogą ma obowiązek korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych jest dozwolone, jeśli chodnik usytuowany jest wzdłuż jezdni, po której pojazdy mogą poruszać się z prędkością wyższą niż 30 km/h, i brakuje wydzielonej drogi lub pasa ruchu dla rowerów.
Z jaką prędkością mogą poruszać się hulajnogi elektryczne?
Statystyki wskazują, że jazda hulajnogą elektryczną może być bardziej niebezpieczna niż jazda rowerem, a im więcej hulajnóg pojawia się na drogach i chodnikach, tym więcej jest wypadków. Urządzenia te mogą rozwijać znaczne prędkości, ale zmiany w prawie wprowadziły pewne ograniczenia. Aktualnie prędkość dopuszczalna dla hulajnóg elektrycznych wynosi 20 km/h. Ponadto Kodeks drogowy wskazuje, że poruszając się hulajnogą po chodniku lub drodze dla pieszych, należy jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowując szczególną ostrożność, ustępując pieszym pierwszeństwa i nie utrudniając im ruchu.
Hulajnogi elektryczne – zakazy
Dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu, kierującym hulajnogami elektrycznymi zabrania się:
- jazdy po jezdni obok innych uczestników ruchu;
- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na podnóżkach;
- czepiania się pojazdów;
- ciągnięcia lub holowania innych pojazdów;
- przewożenia innych osób, zwierząt lub ładunków.