Informacja o opakowaniach i odpadach opakowaniowych
Informacja o opakowaniach i odpadach opakowaniowych – kto ma obowiązek wywieszania takiego znaku i co powinno się na nim znajdować?
Znaki oraz tablice informacyjne zawierające wskazówki dotyczące rodzajów odpadów, sposobu ich segregowania, recyklingu itp. pełnią ważną rolę w systemie gospodarki odpadami. Warto pamiętać, że właściwe oznakowanie jest istotne nie tylko w kontekście zwiększania świadomości ekologicznej, ale także ze względu na obowiązujące przepisy. Jednym z wymogów, jeśli chodzi o oznakowanie związane z gospodarowaniem odpadami, jest obowiązek udostępniania tablic informacyjnych o opakowaniach i odpadach opakowaniowych.
Informacja o opakowaniach i odpadach opakowaniowych – jakie są przepisy?
Sklepy detaliczne i hurtownie każdego dnia generują olbrzymie ilości odpadów opakowaniowych różnego typu (tworzywa sztuczne, metal, plastik, papier). Część produktów sprzedawana jest w opakowaniach jednostkowych, do tego dochodzą opakowania zbiorcze, np. zafoliowane zgrzewki, kartony, a także materiały zabezpieczające, aby produkt był bezpieczny podczas transportu, rozładunku, przechowywania.
Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi nakłada na przedsiębiorców prowadzących jednostki handlu detalicznego lub hurtowego, którzy sprzedają produkty w opakowaniach, obowiązek przekazywania użytkownikom tych produktów informacji o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Chodzi o informacje dotyczące:
- dostępnych systemów zwrotu i zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych oraz recyklingu odpadów opakowaniowych,
- właściwego postępowania z opakowaniami i odpadami opakowaniowymi,
- znaczeń oznaczeń stosowanych na opakowaniach.
Obowiązek ten powinien być zrealizowany co najmniej przez wywieszenie tych informacji w miejscu sprzedaży.
Opakowania i odpady objęte systemem kaucyjnym
Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. reguluje także, jakie informacje powinny być dostępne w jednostkach handlu detalicznego, hurtowego lub innych punktach zbierających opakowania o odpady opakowaniowe objęte systemem kaucyjnym, uczestniczących w systemie kaucyjnym w zakresie co najmniej pobierania kaucji. Przedsiębiorcy prowadzący takie jednostki mają obowiązek umieszczania w widocznym miejscu informacji o warunkach i trybie zwrotu pustych opakowań i odpadów opakowaniowych w ramach systemu kaucyjnego oraz możliwości zwrotu pobranej kaucji.