Jak prawidłowo oznaczać rurociągi: znaki, kolory i przepisy

Jak prawidłowo oznaczać rurociągi: znaki, kolory i przepisy

23 kwietnia 2025

Oznakowanie rurociągów i zbiorników służących do przechowywania substancji lub mieszanin niebezpiecznych – najważniejsze przepisy, kolory identyfikacyjne, strzałki, piktogramy, napisy i inne oznaczenia.

Oznakowanie rurociągów

Różnego rodzaju instalacje m.in. elektryczne, wodociągowe, gazowe, są nieodłącznymi elementami współczesnej infrastruktury. Ich prawidłowe funkcjonowanie i bezpieczna eksploatacja wymaga nie tylko odpowiedniego zaprojektowania i wykonania, ale i właściwego oznakowania. Tabliczki z napisami i piktogramami pełnią ważne funkcje. Znaki mogą np. informować, gdzie znajdują się poszczególne elementy instalacji lub sprzęty i obiekty istotne ze względu na ochronę ppoż., np. „zawór bezpieczeństwa”, „węzeł cieplny” czy „przeciwpożarowy zbiornik wodny”. Mogą również pełnić funkcje ostrzegawcze, np. „ostrzeżenie przed wysokim ciśnieniem”, „ostrzeżenie przed substancjami toksycznymi”, „ostrzeżenie przed wysokimi temperaturami”.

Wśród różnych typów instalacji szczególne miejsce zajmują rurociągi, którymi transportuje się cieczy i gazy – w tym substancje, które ze względu na swoje właściwości mogą stanowić zagrożenie. Oznakowanie rurociągów, np. gazowych, ale również zbiorników służących do przechowywania substancji i mieszanin niebezpiecznych oraz pojemników i zbiorników służących do pracy z takimi substancjami musi spełniać wymagania określone w odpowiednich przepisach. Istnieją również normy dotyczące oznaczenia rurociągów, wprowadzające międzynarodowe standardy w tym zakresie.

Jakie przepisy i normy regulują sposób oznakowania rurociągów?

Jakie przepisy i normy reguluja sposob oznakowania rurociagow
  • Przepisy krajowe – oznakowanie rurociągów reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 sierpnia 2015 r. (rozporządzenie w sprawie sposobu oznakowania miejsc, rurociągów oraz pojemników i zbiorników służących do przechowywania lub zawierających substancje stwarzające zagrożenie lub mieszaniny stwarzające zagrożenie).
  • Norma ISO 20560 – międzynarodowy standard wprowadzający jednolite zasady znakowania rurociągów (ISO 20560-1) i zbiorników (ISO 20560-2).

Warto przy tym dodać, że Polska Norma PN-70-N-01270-09 określająca wytyczne, jeśli chodzi o oznakowanie rurociągów, nie jest aktualna – została wycofana w 2005 r.

Oznakowanie rurociągów z substancjami niebezpiecznymi – naklejki z piktogramami GHS czy znaki ostrzegawcze?

Piktogramy GHS określające rodzaj zagrożenia

Zgodnie z § 2 ust. 1 wymienianego już rozporządzenia z dnia 25 sierpnia 2015 r. widoczne rurociągi zawierające substancje lub mieszaniny zaklasyfikowane jako stwarzające zagrożenie lub służące do ich transportowania oznakowuje się piktogramami określającymi rodzaj zagrożenia zgodnie z załącznikiem V do rozporządzenia nr 1272/2008. Chodzi o piktogramy GHS.

wybuchajaca bombaprodukt latwopalnyprodukt utleniajacy
GHS 01
(symbol: wybuchająca bomba)
GHS 02
(symbol: płomień)
GHS 03
(symbol: płomień nad okręgiem
produkt pod cisnieniemprodukt zracyprodukt bardzo toksyczny
GHS 04
(symbol: butla gazowa)
GHS 05
(symbol: działanie żrące / korozja)
GHS 06
(symbol: czaszka i skrzyżowane piszczele)
produkt zagrazajacy zdrowiuzagrozenie dla zdrowiadrzewo i ryba / produkt niebezpieczny dla srodowiska
GHS 07
(symbol: wykrzyknik)
GHS 08
(symbol: zagrożenie dla zdrowia)
GHS 09
(symbol: środowisko)

Znaki ostrzegawcze do oznakowania rurociągów

§ 3 ust. 1 rozporządzenia wskazuje, że piktogramy GHS mogą zostać zastąpione znakami ostrzegawczymi (zgodnymi ze wzorami określonymi w załączniku do tego rozporządzenia) oraz mogą zostać uzupełnione dodatkową informacją dotyczącą w szczególności nazwy substancji stwarzającej zagrożenie lub mieszaniny stwarzającej zagrożenie, wzoru chemicznego tej substancji oraz informacją o zagrożeniach stwarzanych przez taką substancję lub mieszaninę. W sytuacji, gdy w załączniku do rozporządzenia nie znajduje się równoważny znak ostrzegawczy, należy zastosować odpowiedni piktogram GHS.

Stosowane znaki ostrzegawcze powinny mieć następujące cechy:

  • trójkątny kształt,
  • czarny piktogram na żółtym tle (żółta część min. 50% powierzchni znaku) i czarna obwódka.
wybuchajaca bombaplomien nad okregiemplomien / produkt latwopalny
Ostrzeżenie przed substancjami i mieszaninami o właściwościach wybuchowychOstrzeżenie przed substancjami i mieszaninami o właściwościach utleniającychOstrzeżenie przed substancjami i mieszaninami łatwopalnymi lub ostrzeżenie o wysokiej temperaturze (w przypadku braku odrębnego znaku)
czaszka i piszczeledzialanie zracewykrzyknik
Ostrzeżenie przed substancjami i mieszaninami toksycznymiOstrzeżenie przed substancjami i mieszaninami żrącymiOgólny znak ostrzegawczy – ostrzeżenie o niebezpieczeństwie

Znaki ostrzegawcze lub piktogramy umieszcza się na widocznych częściach rurociągów lub w pobliżu takich części, przy najbardziej niebezpiecznych elementach rurociągu, w szczególności zaworów lub złącz, w odstępach gwarantujących właściwy dostęp do informacji.

Oznakowanie rurociągów – norma ISO 20560

Norma ISO 20560 jest międzynarodowym standardem dotyczącym oznakowania rurociągów. Jednolity system oznakowania umożliwia szybką i jednoznaczną identyfikację zawartości rurociągów oraz potencjalnych zagrożeń – bez względu na branżę i bez względu na lokalizację, w której znajduje się instalacja. Wpływa to na poprawę bezpieczeństwa pracy i umożliwia prawidłową eksploatację rurociągów. Dzięki przekazywanym w ten sposób informacjom możliwe jest bezpieczne prowadzenie prac serwisowych, a także podejmowanie odpowiednich działań ratunkowych w sytuacjach awaryjnych.   

Zgodnie z normą ISO 20560 oznakowanie rurociągów składa się z czterech elementów: ● odpowiednie barwy w celu identyfikacji zawartości rurociągów, ● strzałki wskazujące kierunek przepływu, ● nazwa zawartości, ● znaki ostrzegawcze i piktogramy GHS (jeśli jest taka potrzeba).

Nazwa zawartości rurociągu

Zgodnie z normą ISO 20560 rurociąg powinien być opatrzony tabliczką wskazującą czynnik, który przez niego przepływa. Norma dopuszcza umieszczenie nazwy substancji/mieszaniny lub jej wzoru, przy dłuższych nazwach możliwe jest stosowanie standardowych skrótów. Napis umieszcza się na tle odpowiedniego koloru, zgodnie z wytycznymi dotyczącymi kolorów służących do identyfikacji zawartości rurociągów. Powinien być wykonany czcionką bezszeryfową, z wykorzystaniem dużych i małych liter. Jeśli chodzi o kolor napisu – stosuje się odpowiedni kolor kontrastowy (biały lub czarny, w zależności od podstawowego koloru identyfikacji).

Strzałki kierunkowe

Strzałki kierunkowe wskazują kierunek przepływu zawartości rurociągów. Aby poprawić widoczność oznaczenia, trzon strzałki może być odpowiednio wydłużone. Wskaźnik kierunkowy w odpowiednim kolorze kontrastowym umieszcza się na podstawowym kolorze identyfikacyjnym. Norma dopuszcza strzałki koloru czarnego umieszczone na białym tle.

Oznakowanie kolorystyczne

Każdemu rodzajowi substancji, która może przepływać przez rurociąg, przypisany jest odpowiedni kolor. Takie oznaczenia umożliwiają szybką identyfikację rodzaju substancji znajdującej się w rurociągu.

Do oznakowania stosuje się kolor bezpieczeństwa: żółty (jeśli trzeba zaznaczyć zwiększone ryzyko związane z substancją) oraz podstawowe kolory identyfikacji: szary, czarny, pomarańczowy, fioletowy, czerwony, zielony, niebieski.

  • Na części koloru żółtego mogą znajdować się właściwe znaki ostrzegawcze lub piktogramy GHS informujące o rodzaju zagrożenia. Kolor żółty może być stosowany samodzielnie, jeśli nie ma konieczności precyzyjnego rozróżnienia substancji.
  • Na części identyfikacyjnej mogą być umieszczone dodatkowe dane, np. parametry substancji, takie jak temperatura, ciśnienie itp., kod QR.

Kolor bezpieczeństwa

Zawartość rurociąguKolor identyfikacji i kolor kontrastowy
Substancje niebezpiecznekolor bezpieczenstwa zolty

Podstawowe kolory identyfikacyjne

Gazy (w stanie lotnym lub ciekłym)
Ciecze i materiały stałe
Kwasy
Zasady
Środki gaśnicze
Woda
Powietrze

Oznakowanie rurociągów – FAQ

oznakowanie rurociagow - faq
Jaka norma standaryzuje oznakowanie rurociągów?

Wytyczne dotyczące oznakowania rurociągów określa międzynarodowa norma ISO 20560.

Co powinno znaleźć się na oznaczeniu rurociągu?

Zgodnie z normą ISO 20560: nazwa zawartości rurociągu, strzałka wskazująca kierunek przepływu, kolor identyfikacyjne, ewentualnie znaki ostrzegawcze i piktogramy GHS informujące o rodzaju zagrożenia.

Jakie kolory, zgodnie z normą ISO 20560, stosuje się do oznakowania rurociągów?

Do oznakowania rurociągów stosuje się kolor bezpieczeństwa – żółty oraz podstawowe kolory identyfikacji – szary, czarny, pomarańczowy, fioletowy, czerwony, zielony, niebieski.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: