Jaką przyczepę można ciągnąć z prawem jazdy kategorii B?

Jaką przyczepę można ciągnąć z prawem jazdy kategorii B?

24 czerwca 2022

Mając prawo jazdy na samochód osobowy, można prowadzić auto z przyczepą. Jednak nie z każdą. Jaką przyczepę można ciągnąć z prawem jazdy kategorii B, a kiedy potrzebna jest kategoria B+E?

Zgodnie z przepisami jazdy kategorii B daje uprawnienia do kierowania zespołem pojazdów złożonym z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej (DMC) 3,5 t oraz:

  • przyczepy lekkiej, czyli takiej, której DMC nie przekracza 750 kg,
  • przyczepy innej niż lekka, jeśli dopuszczalna masa całkowita (DMC) zespołu tych pojazdów nie przekracza 3500 kg.

Kodeks drogowy wskazuje natomiast, że rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy lub samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego.

Dopuszczalna masa całkowita a rzeczywista masa całkowita

  • Dopuszczalna masa całkowita (DMC) – największa, określona właściwymi warunkami technicznymi masa pojazdu obciążonego osobami i ładunkiem, dopuszczonego do poruszania się po drodze (masa własna pojazdu/przyczepy + masa obciążenia).
  • Rzeczywista masa całkowita – masa pojazdu łącznie z masą znajdujących się na nim rzeczy i osób.

Jaką przyczepę można ciągnąć z prawem jazdy kategorii B+E? Co to jest prawo jazdy kategorii B z kodem 96?

Z prawem jazdy kategorii B+E można prowadzić samochód o DMC do 3,5 t z przyczepą inną niż lekka o DMC powyżej 750 kg. Dopuszczalna masa całkowita zespołu wynosi powyżej 4250 kg.

Prawo jazdy z kodem 96 uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o DMC do 3,5 t z przyczepą inną niż lekka o DMC powyżej 750 kg. Dopuszczalna masa całkowita takiego zespołu pojazdów nie może przekraczać 4250 kg.

Ograniczenia dla pojazdów ciągnących przyczepy

Ograniczenia dla pojazdów ciągnących przyczepy regulują następujące znaki zakazu:

  • Znak zakazu B-7 zabrania wjazdu pojazdom silnikowym z przyczepami dwu- lub więcej osiowymi – zakaz nie dotyczy więc przyczep jednoosiowych ani naczep. Na tabliczce pod znakiem może być podana wartość dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy, której dotyczy zakaz.
  • Znak B-17 zabrania wjazdu pojazdom i zespołom pojazdów o długości większej niż wskazana na znaku.
  • Znak B-18 zabrania wjazdu pojazdom i zespołom pojazdów, których rzeczywista masa całkowita jest większa niż wartość podana na znaku.
  • Znak B-19 zabrania wjazdu pojazdom i zespołom pojazdów, których nacisk osi jest większy niż wartość podana na znaku.
  • Tabliczka T-23d – występuje pod znakiem, jeśli istnieje konieczność ograniczenia prędkości pojazdów silnikowych z przyczepą.
  • Tabliczka T-23e  – występuje pod znakiem, jeśli istnieje konieczność ograniczenia prędkości pojazdów silnikowych z przyczepą kempingową.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: