Jak wymagania musi spełniać plac manewrowy do nauki jazdy?

Jak wymagania musi spełniać plac manewrowy do nauki jazdy?

19 sierpnia 2024

Ćwiczenia na placu manewrowym są ważnym elementem nauki jazdy samochodem i przygotowań do państwowego egzaminu na prawo jazdy. Aby zapewnić bezpieczeństwo i efektywność szkolenia, plac manewrowy musi spełniać pewne warunki. Jakie powinien mieć wymiary? Czy reguluje to ustawa? Co powinno znajdować się na placu? Sprawdź!

Przepisy dotyczące placów manewrowych

przepisy dotyczace placow manewrowych

Szczegółowe wymagania w zakresie wyposażenia dydaktycznego, warunków lokalowych i placu manewrowego określa rozporządzenie w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców. Zgodnie z tym rozporządzeniem plac manewrowy do nauki jazdy samochodem lub motocyklem powinien:

  • mieć nawierzchnię asfaltową, betonową lub kostkową;
  • być wyłączony z ruchu pojazdów innych niż pojazdy szkoleniowe;
  • umożliwiać, przez trwałe wyznaczenie odpowiednich stanowisk, wykonanie każdego z zadań egzaminacyjnych przewidzianych do wykonania na placu manewrowym na egzaminie państwowym, z wyjątkiem ruszania na wzniesieniu, odpowiednio do zakresu prowadzonego szkolenia.

Plac manewrowy – jakie wymagania musi spełniać?

Przepisy wskazują, że plac do nauki jazdy powinien umożliwiać wykonanie każdego z zadań egzaminacyjnych (oprócz ruszania na wzniesieniu).

Zadania egzaminacyjne na placu manewrowym – kategoria B

  • Ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu.

Zadania egzaminacyjne na placu manewrowym – kategoria A

  • Slalom wolny (dwukrotny przejazd pomiędzy 5 bramkami z pachołków).
  • Slalom szybki (przejazd pomiędzy ustawionymi na placu pachołkami).
  • Ominięcie przeszkody.
  • Jazda po łukach w kształcie cyfry 8.
  • Hamowanie awaryjne i hamowanie do zatrzymania w wyznaczonym miejscu.

W praktyce oznacza to, że plac manewrowy powinien być wyposażony i zorganizowany jak plac egzaminacyjny. Konieczne są m.in. pachołki i rękaw do jazdy po łuku o odpowiednich wymiarach.

Wymiary placu manewrowego

Ani rozporządzenie w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców, ani rozporządzenie w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach nie podają, jakie powinny być wymiary placu manewrowego kat. A, kat. B i innych kategorii. Zapisy dotyczące wielkości placów manewrowych znajdowały się w rozporządzeniu z dnia 27 października 2005 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów. Zgodnie z nim plac manewrowy do nauki jazdy powinien mieć powierzchnię:

  • co najmniej 120 m2 – przy szkoleniu w zakresie prawa jazdy kategorii A, A1, B, B1;
  • co najmniej 180 m2 – przy szkoleniu w zakresie prawa jazdy kategorii C, C1, D, D1, B+E, C+E, C1+E, D+E, D1+E lub T – wyposażony w pachołki i tyczki o łącznej wysokości co najmniej 2 m.

Jeśli z placu manewrowego korzysta w trakcie szkolenia jednocześnie więcej niż jeden pojazd, to powierzchnia:

  • zwiększa się o co najmniej 50 m2 dla każdego dodatkowego pojazdu w przypadku kategorii A, A1, B, B1;
  • zwiększa się o co najmniej 100 m2 dla każdego dodatkowego pojazdu w przypadku kategorii C, C1, D, D1, B+E, C+E, C1+E, D+E, D1+E lub T

Chociaż rozporządzenie z 2005 r. jest aktem uchylonym, wydaje się, że zawarte w nim wytyczne dotyczące wielkości placów manewrowych nadal stanowią dobry punkt odniesienia dla szkół nauki jazdy. Zachowanie tych standardów zapewnia wystarczającą przestrzeń do bezpiecznego i komfortowego wykonywania ćwiczeń manewrowych.

Organizacja i wyposażenie placu manewrowego

Jeśli chodzi o organizację i wyposażenie placu manewrowego, warto zapoznać się z § 29 rozporządzenia w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Wskazuje on, że stanowiska do wykonywania zadań egzaminacyjnych:

  • wyznacza się białymi lub żółtymi liniami (w przypadku wykorzystania już koloru białego dopuszcza się wyznaczenie stanowisk liniami w innym kolorze);
  • posiadają na krawędziach pachołki drogowe z tyczkami lub tyczki (wysokość pachołka min. 0,5 m, wysokość tyczki min. 1,5 m dla egzaminów kat. B1 lub B i min. 2,0 m dla pozostałych egzaminów; dla egzaminów kat. AM, A1, A1 i A dopuszcza się pachołki o wysokości min. 0,3 m);
  • mogą posiadać wewnętrzną linię ograniczającą pas w postaci linii przerywanej;
  • wyposaża się w krawężnik o wysokości 15 cm (parkowanie równoległe, kat. C1, C, D1, D).

Jak wymagania musi spełniać plac manewrowy do nauki jazdy – FAQ

jakie wymagania musi spelniac plac manewrowy
Co jest potrzebne do wyposażenia placu manewrowego do nauki jazdy?

Plac manewrowy do nauki jazdy musi być zorganizowany i wyposażony w taki sposób, aby można było na nim wykonać wszystkie manewry przewidziane dla danej kategorii na egzaminie państwowym. Na pewno potrzebne będą farby drogowe, pachołki, tyczki na plac manewrowy. Mogą przydać się także takie akcesoria jak np. słupki elastyczne do nauki jazdy, poprzeczki na pachołki.

Ile pachołków musi znajdować się na placu manewrowym do nauki jazdy?

Przepisy nie wskazują, ile konkretnie pachołków powinno znajdować się na placu manewrowym. Musi być ich tyle, aby można było bez problemu ustawić je w takich konfiguracjach, w jakich ustawione są na egzaminie w celu wykonania określonych zadań egzaminacyjnych.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: