Jazda na suwak: jak jeździć poprawnie?

Jazda na suwak: jak jeździć poprawnie?

3 października 2024

Jazda na suwak – czy wiesz na czym polega? Sprawdź też, kiedy jest obowiązkowa i jaki mandat grozi za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących jazdy na suwak.

Jazda na suwak – przepisy

Warto wiedzieć, że w określonych sytuacjach jazda na suwak jest obowiązkowa. Reguluje to kodeks drogowy.

  • Art. 22 ust. 4a: W warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż jednym pasem ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy pasem ruchu z powodu wystąpienia przeszkody na tym pasie ruchu lub jego zanikania, kierujący pojazdem poruszający się sąsiednim pasem ruchu jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu umożliwić jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów, znajdującym się na takim pasie ruchu, zmianę tego pasa ruchu na sąsiedni, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy.
  • Art. 22 ust. 4b: W warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy dwoma pasami ruchu z powodu przeszkód na tych pasach ruchu lub ich zanikania, jeżeli pomiędzy tymi pasami ruchu znajduje się jeden pas ruchu, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy, kierujący pojazdem poruszający się tym pasem ruchu jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasów ruchu umożliwić zmianę pasa ruchu jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów z prawej strony, a następnie jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów z lewej strony.

Na czym polega jazda na suwak?

Jazda na suwak – jezdnie z więcej niż jednym pasem ruchu – brak możliwości kontynuacji jazdy na jednym pasie ruchu (przeszkoda, pas zanikający)

  • Kierowca jadący pasem zanikającym (lub pasem, na którym pojawia się przeszkoda) dojeżdża do końca tego pasa i sygnalizuję zamiar zmiany pasa ruchu.
  • Kierowca jadący sąsiednim pasem (umożliwiającym kontynuowanie jazdy) ma obowiązek wpuszczenia jednego pojazdu, który stoi na końcu pasa zanikającego / pasa z przeszkodą i sygnalizującego zamiar zmiany pasa ruchu.

Jazda na suwak – jezdnie z więcej niż dwoma pasami ruchu – brak możliwości kontynuacji jazdy skrajnymi pasami ruchu (przeszkody, pasy zanikające)

  • Sytuacja analogiczna: pojazdy na zanikających pasach ruchu / pasach z przeszkodami dojeżdżają do końca tych pasów i sygnalizują zamiar zmiany pasa ruchu.
  • Kierowca znajdujący się na pasie umożliwiającym kontynuację jazdy wpuszcza jeden pojazd z prawej strony, a następnie jeden pojazd z lewej strony.

Jazda na suwak – czy można dostać mandat?

W taryfikatorze mandatów nie ma takiego wykroczenia jak niestosowanie się do obowiązku jazdy na suwak. Może to być jednak potraktowane jako tamowanie lub utrudnianie ruchu, a za takie wykroczenie przewidziany jest mandat o wysokości nie niższej niż 500 zł i 8 pkt karnych.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: