Tymczasowe kładki dla pieszych. Bezpieczeństwo i płynność ruchu w trakcie prac budowlanych
Tymczasowe kładki dla pieszych U-28 (tzw. przejścia budowlane) to urządzenia BRD, które zapewniają bezpieczne przejście przez obszary, które są niedostępne lub niebezpieczne dla pieszych z powodu prac budowlanych, remontów drogowych itp. Przyglądamy się im bliżej.
Kładki dla pieszych U-28 – urządzenia BRD do zabezpieczania robót
Urządzenia BRD pełnią ważną rolę, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu oraz pracownikom drogowym. Można podzielić je na kilka kategorii. Tymczasowe kładki dla pieszych zaliczają się do urządzeń stosowanych przy robotach prowadzonych w pasie drogowym. W załączniku nr 4 do rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sygnałów drogowych oraz urządzeń BRD i warunków ich umieszczania na drogach znajduje się zapis dotyczący stosowania kładek U-28. Zgodnie z nim należy je stosować w sytuacjach, gdy istnieje konieczność udostępnienia pieszym przejścia nad wykopami w trakcie prowadzenia robót drogowych.
Jak zbudowane są kładki dla pieszych?
Konstrukcja kładki składa się z dwóch elementów – pomostu (powierzchni przeznaczonej do chodzenia) i balustrad. Pomost kładki wykonuje się z wytrzymałych i odpornych na obciążenia materiałów. Mogą być to np. tworzywa sztuczne (mieszanki gumowe) czy aluminium, spotyka się również kładki z pomostami z desek. Nawierzchnia, po której przechodzą piesi, musi mieć odpowiednią nośność. Powinna być również odpowiednio fakturowana. Ponieważ specjalne wzory i faktura nawierzchni poprawiają przyczepność, takie rozwiązanie zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się podczas przechodzenia po kładce. Balustrady zamontowane wzdłuż pomostu zabezpieczają przed przypadkowym spadnięciem z kadki. Zwykle są to elementy metalowe. Nie mogą być zbyt niskie, muszą zapewniać odpowiednie wsparcie i ochronę. Zgodnie z przepisami urządzenia BRD do zabezpieczenia robót powinny być widoczne, zarówno w dzień i w nocy. Barierki najczęściej są żółte lub czerwone z białymi pasami.
Zastosowanie kładek dla pieszych
Głównym celem kładek jest zapewnienie bezpiecznego i wygodnego przejścia na obszarach, gdzie prowadzone są remonty, roboty drogowe, roboty wodno-kanalizacyjne, prace instalatorskie itp. Umożliwiają bezpieczne przejście nad wykopami, rowami oraz innymi przeszkodami. Nie tylko poprawiają bezpieczeństwo, ale zapewniają płynność ruchu.
Kładki tymczasowe wykorzystywane są powszechnie do zabezpieczenia ruchu pieszych. Znajdują zastosowanie także w innych miejscach, np. na placach budowy, na drogach wewnątrzzakładowych, w ciągach komunikacyjnych itp. do zabezpieczenia pracowników przed upadkiem z wysokości.