Klucz do wyjścia ewakuacyjnego – gdzie powinien się znajdować i jak powinien być oznakowany?

Klucz do wyjścia ewakuacyjnego – gdzie powinien się znajdować i jak powinien być oznakowany?

20 lutego 2022

Gdzie powinien znajdować się klucz do wyjścia ewakuacyjnego? Dlaczego warto stosować specjalne szafki do przechowywania kluczy i jakie tabliczki wskazują, że w danym miejscu dostępny jest klucz, którym można otworzyć drzwi ewakuacyjne?

Przepisy dotyczące ewakuacji

Zgodnie z przepisami z każdego miejsca w obiekcie przeznaczonego do przebywania ludzi należy zapewnić odpowiednie warunki ewakuacji. Istotne jest, aby osoby znajdujące się w budynku, w razie pożaru lub innej niebezpiecznej sytuacji, miały możliwość szybkiego i bezpiecznego opuszczenia strefy zagrożonej lub objętej pożarem. Wymogi dotyczące dróg, przejść i drzwi ewakuacyjnych określone zostały w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Znaki ewakuacyjne i znaki ochrony przeciwpożarowej.

Ważnym elementem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo osób przebywających w danym obiekcie, jest prawidłowe oznakowanie dróg ewakuacyjnych.

  • Znaki kierunkowe ułatwiają poruszanie się po drodze ewakuacyjnej. Pozwalają szybko, bez błądzenia, wydostać się na zewnątrz budynku lub do strefy nieobjętej zagrożeniem.
  • Znaki ewakuacyjne mogą również wskazywać, jak należy postępować (np. „ciągnąć, aby otworzyć”, i lokalizują ważne miejsca i sprzęty (np. „miejsce zbiórki do ewakuacji”, „drabina ewakuacyjna”).
  • Znaki uzupełniające dostarczają dodatkowych informacji, które mogą ułatwiać ewakuację, np. informują o przeszkodach na drodze ewakuacyjnej.

Znaki ochrony ppoż wskazują, gdzie zlokalizowany jest sprzęt niezbędny do prowadzenia akcji gaśniczej.

Klucz do wyjścia ewakuacyjnego – oznakowanie

Drzwi ewakuacyjne nie mogą być zamykane w sposób, który – w przypadku pożaru lub innego zagrożenia powodującego konieczność ewakuacji – uniemożliwia ich natychmiastowe użycie. Co zrobić w sytuacji, gdy ich zamknięcie jest konieczne, np. w celu ograniczenia dostępu do budynku osobom niepowołanym? Wówczas rozwiązaniem może być umieszczenie klucza w specjalnej szafce, zawieszonej tuż przy wyjściu ewakuacyjnym.

Nad skrzynką powinien być umieszczony znak „klucz do wyjścia ewakuacyjnego”, który nie pozostawia wątpliwości, co znajduje się w szafce. Obowiązek oznakowania miejsc lokalizacji kluczy do wyjść ewakuacyjnych wynika z Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: