Koniec pasa ruchu – znak informacyjny D-14

Koniec pasa ruchu – znak informacyjny D-14

19 września 2024

Koniec pasa ruchu – oznakowanie i przepisy dotyczące pierwszeństwa.

 Koniec pasa ruchu – oznakowanie

Znaki pionowe

  • W celu oznaczenia końca pasa ruchu leżącego po prawej stronie jezdni stosuje się znak informacyjny D-14 „koniec pasa ruchu”. Umieszcza się go, gdy na jezdni o co najmniej dwóch pasach ruchu w kierunku, którego dotyczy znak, kończy się prawy pas ruchu. Nie stosuje się go w celu oznakowania pasa włączania na węźle lub skrzyżowaniu. Wyjątkowo może być stosowany, jeśli warunki terenowe wymuszają zmniejszenie liczby pasów ruchu przez zakończenie prawego pasa.
  • W celu oznaczenia końca lewego pasa ruchu na odcinku jezdni jednokierunkowej dwupasmowej stosuje się znak D-14a „koniec lewego pasa ruchu”. Jeśli jezdnia ma więcej niż dwa pasy ruchu, stosuje się odmianę znaku D-14a wskazującą rzeczywistą liczbę pasów.
  • Dla wskazania końca dodatkowego pasa ruchu na jezdni dwukierunkowej stosuje się znak D-14b „koniec wewnętrznego pasa ruchu na jezdni dwukierunkowej”.

Znaki poziome

W celu uprzedzenia kierujących o konieczności opuszczenia pasa, na którym się znajdują, stosuje się znaki poziome:

  • P-9 „strzałka naprowadzająca w lewo”,
  • P-9b „strzałka naprowadzająca w prawo”.

Strzałki uprzedzają, że pas ruchu, na którym są namalowane, kończy się (lub na dalszym odcinku przeznaczony jest dla określonych pojazdów) i w związku z tym kierujący obowiązani są opuścić go, przejeżdżając na pas ruchu wskazany strzałką.

Koniec pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo?

Jeśli chodzi o pierwszeństwo na kończącym się pasie ruchu, warto spojrzeć do kodeksu drogowego. Zgodnie z art. 22 ust. 4a: w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż jednym pasem ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy pasem ruchu z powodu wystąpienia przeszkody na tym pasie ruchu lub jego zanikania, kierujący pojazdem poruszający się sąsiednim pasem ruchu jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu umożliwić jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów, znajdującym się na tym pasie ruchu, zmianę tego pasa ruchu na sąsiedni, na którym istnieje możliwość kontynuowania jazdy.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: