Kontrola drogowa – jak należy się zachować?

Kontrola drogowa – jak należy się zachować?

22 sierpnia 2022

Kontrola drogowa – sprawdzamy, kto może ją przeprowadzić, czy policjant zatrzymujący auto musi być umundurowany i jak zachować się podczas kontroli.

Kto może zatrzymać pojazd do kontroli?

Zgodnie z Kodeksem drogowym czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie należą do zadań policji. Warto jednak wiedzieć, że kontrolę drogową mogą przeprowadzać także inne organy. Takie uprawnienia mają m.in. funkcjonariusze Straży Granicznej, celnicy, inspektorzy Transportu Drogowego, strażnicy gminni (miejscy), inspektorzy Inspecji Ochrony Środowiska, a na terenach lasów lub parków narodowych – także strażnicy leśni lub funkcjonariusze Straży Parku.

Czy nieumundurowany policjant może zatrzymać pojazd do kontroli? Jak powinno wyglądać zatrzymanie pojazdu?

To, jak powinno wyglądać zatrzymanie pojazdu do kontroli, precyzuje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 listopada 2019 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego.  Umundurowany policjant może zatrzymać pojazd zarówno na terenie zabudowanym, jak i poza nim. W warunkach dostatecznej widoczności funkcjonariusz może podawać sygnały tarczą do zatrzymywania pojazdów, tzw. lizakiem, lub ręką, natomiast w warunkach niedostatecznej widoczności – latarką ze światłem czerwonym lub tarczą do zatrzymywania pojazdów ze światłem odblaskowym albo światłem czerwonym.

Policjant nieumundurowany może zatrzymać pojazd do kontroli tylko na obszarze zabudowanym. W warunkach dostatecznej widoczności powinien w tym celu stosować lizak, natomiast w warunkach niedostatecznej widoczności – latarkę ze światłem czerwonym lub lizak ze światłem odblaskowym lub światłem czerwonym.

Kontrola drogowa – jak się zachować?

Po zatrzymaniu pojazdu policjant podaje kierującemu stopień, imię i nazwisko oraz przyczynę zatrzymania. Na żądanie kontrolowanego uczestnika ruchu powinien okazać legitymację służbową. Zgodnie z przepisami policjant nieumundurowany okazuje legitymację bez wezwania.

Jak zachować się podczas kontroli? Gdy kotrolujący daje polecenie lub sygnał do zatrzymania pojazdu silnikowego lub motorowego, kierujący tym pojazdem:

  • zatrzymuje pojazd,
  • trzyma ręce na kierownicy,
  • na polecenie kontrolującego:
    • wyłącza silnik pojazdu,
    • włącza światła awaryjne,
    • umożliwia dokonanie identyfikacji pojazdu (w szczególności przez udostępnienie kontrolującemu komory silnika oraz innych miejsc w pojeździe).

Kierujący pojazdem lub pasażerowie mogą wysiąść z kontrolowanego pojazdu tylko za zezwoleniem kontrolującego.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: