Materiały utleniające – oznakowanie
Jaki piktogram oznacza materiały utleniające i na jakich znakach można się z nim spotkać?
Czym charakteryzują się materiały utleniające?
Materiały utleniające to substancje, które charakteryzuje łatwa zdolność uwalniania tlenu podczas rozkładu. Taka właściwość powoduje, że mogą one intensyfikować proces spalania innych materiałów. Ze względu na to, że potencjalnie mogą wywoływać lub przyspieszać pożary, materiały utleniające są klasyfikowane jako substancje niebezpieczne.
Znaczenie prawidłowego oznakowania
Materiały utleniające stosowane są w różnych gałęziach przemysłu. Prawidłowe oznakowanie pozwala na szybkie zidentyfikowanie potencjalnego zagrożenia i zastosowanie odpowiednich środków ostrożności przy przechowywaniu, transporcie i kontakcie z tymi substancjami. Jest to ważne zarówno dla osób, które mają styczność z materiałami utleniającymi, np. podczas załadunku, w laboratoriach itp., jak i dla służb ratunkowych w sytuacjach awaryjnych. Stosowanie właściwych znaków zmniejsza ryzyko niebezpiecznych sytuacji.
Materiały utleniające – piktogram
Do oznakowania materiałów utleniających powszechnie stosuje się piktogram przedstawiający płomień nad okręgiem.
Symbol „materiały utleniające” na różnych znakach
Piktogram GHS
Globalnie zharmonizowany system klasyfikacji i oznakowania chemikaliów został opracowany w celu ujednolicenia oznakowania substancji i mieszanin niebezpiecznych. W systemie GHS znaki mają kształt rombu. Czarny piktogram umieszczony jest na białym tle i otoczony czerwoną obwódką. Znak stosuje się oznakowania następujących substancji:
- gazy utleniające, kategoria zagrożenia 1;
- substancje ciekłe utleniające, kategorie zagrożeń 1, 2, 3;
- substancje stałe utleniające, kategorie zagrożeń 1, 2, 3.
Naklejki ADR
Piktogram przedstawiający płomień nad okręgiem stosuje się przy transporcie materiałów niebezpiecznych. Umieszcza się go na jednostkach ADR przewożących materiały klasy 5.1. Klasa ta obejmuje ona materiały, które same nie zawsze są palne, mogą jednak, wskutek wydzielania tlenu, powodować zapalenie lub podtrzymywanie palenia innego materiału, oraz przedmioty zawierające takie materiały.
Znaki ostrzegawcze BHP
Znaki BHP stosuje się w różnych miejscach, np. w zakładach pracy, w celu zapewnienia bezpieczeństwa i informowania o zagrożeniach.
Znaki ostrzegawcze BHP z piktogramem przedstawiającym płomień nad okręgiem ostrzegają o potencjalnym niebezpieczeństwie występującym w danym miejscu, związanym z obecnością materiałów utleniających, i identyfikują rodzaj zagrożenia. Takie znaki BHP znajdują zastosowanie np. w magazynach, laboratoriach, zakładach przemysłowych.