Najazdy i progi ochronne: jakie kiedy wybrać?

Najazdy i progi ochronne: jakie kiedy wybrać?

30 stycznia 2025

Różnego typu najazdy kablowe, podjazdy gumowe i progi ochronne pozwalają w prosty sposób zabezpieczyć przewody i inne elementy, których uszkodzenie mogłoby stanowić zagrożenie dla użytkowników lub prowadzić do awarii czy przestojów w pracy. W jakich miejscach się sprawdzają i jakie rozwiązania dostępne są na rynku?

Najazdy gumowe i progi kablowe do zabezpieczenia przewodów, węży i krawężników

Kable i węże pożarnicze przecinające ciągi komunikacyjne, a także wysokie krawężniki mogą nie tyko powodować różne niedogodności, ale także utrudniają bezpieczne poruszanie się, zarówno pieszym, jak i pojazdom. Z jednej strony położone luzem przewody i węże stanowią przeszkodę, o którą łatwo się potknąć, co zwiększa ryzyko upadków, a w konsekwencji urazów. Z drugiej strony nieosłonięte elementy narażone są na uszkodzenia, np. zahaczenie i zerwanie przez pojazdy, wykorzystywane w danym miejscu maszyny czy pieszych. To może wiązać się ze stratami materialnymi, dezorganizacją pracy i koniecznością napraw lub zakupu nowego sprzętu. Natomiast wysokie krawężniki mogą stanowić wyzwanie dla pojazdów, maszyn transportowych, a także dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, na wózkach inwalidzkich, a także dla wózków dziecięcych. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, ułatwić ruch i zapobiegać uszkodzeniom kabli, węży i innego sprzętu, stosuje się progi ochronne i progi najazdowe.

Najazdy i progi ochronne – konstrukcja, rodzaje, zastosowanie

Najazdy i progi ochronne – konstrukcja, rodzaje, zastosowanie

Najazdy kablowe, ochraniacze na węże strażackie, najazdy na progi i krawężnikiwykonuje się z materiałów o odpowiedniej wytrzymałości i odporności na różne warunki pracy, takich jak np. guma czy PCV. Są łatwe w montażu, a modułowa konstrukcja urządzeń pozwala na łatwe dopasowanie długości najazdu do potrzeb w danym miejscu.

Najazdy krawężnikowe

Najazd krawężnikowy zapewnia płynność ruchu, umożliwiając bezpieczne pokonywanie krawężników, progów, schodków i niewielkich podwyższeń. Takie urządzenia poprawiają komfort kierowców i operatorów maszyn transportowych, stosowane są m.in. na budowach, w magazynach, na parkingach. Ich montaż pozwala także stworzyć przestrzeń bardziej przyjazną dla rodziców z wózkami dziecięcymi oraz dla osób mających problemy z poruszaniem się. Mogą być montowane np. w pobliżu przychodni, szpitali, urzędów i innych miejsc, gdzie ważne jest zapewnienie dostępności wszystkim użytkownikom. Najazdy krawężnikowe wykorzystuje się również do opasania rond, wysepek itp. w celu zabezpieczenia miejsc, o które łatwo uszkodzić opony pojazdów.

Najazdy kablowe i osłony na węże

Najazdy ochronne pozwalają uporządkować i zabezpieczyć wszelkiego rodzaju kable czy węże przed uszkodzeniami mechanicznymi, a jednocześnie umożliwiają bezpieczne poruszanie się. Znajdują zastosowanie wszędzie, gdzie przewody lub węże muszą być poprowadzone w miejscach, po których odbywa się ruch pieszych i/lub pojazdów. Sprawdzają się np. podczas różnego rodzaju wydarzeń, takich jak koncerty, festiwale, targi, a także w halach przemysłowych, na budowach, w magazynach. Różnorodność modeli pozwala dopasować urządzenie pod względem:

Najazdy i progi ochronne – FAQ

Najazdy i progi ochronne - FAQ
Czy najazdy ochronne są łatwe w montażu?

Tak, większość progów i najazdów ochronnych jest zaprojektowana w sposób umożliwiający szybki i bezproblemowy montaż. Modułowa konstrukcja pozwala łączyć ze sobą segmenty, dzięki czemu można dostosować długość osłony do potrzeb. Najazdy mogą być montowane na stałe lub czasowo.

Gdzie sprawdzają się najazdy na kable, węże, rury?

Takie urządzenia sprawdzą się wszędzie, gdzie ze względów bezpieczeństwa należy zabezpieczyć takie elementy jak przewody elektryczne, węże strażackie, rury itp. Wykorzystywane są m.in. w magazynach, na placach budowy, na terenach przemysłowych, podczas różnego rodzaju wydarzeń, np. koncertów czy festynów. Najazdy nie tylko chronią elementy przed możliwością uszkodzenia, ale także zapewniają bezpieczeństwo poruszania się po danej przestrzeni, poprawiają komfort użytkowników i pozwalają utrzymać porządek.

Czy najazdy zabezpieczają kable i węże przed pojazdami?

Na rynku dostępne są różne modele najazdów kablowych. Nie każdy próg będzie odpowiedni do zabezpieczenia kabli i węży w miejscach, gdzie poruszają się pojazdy. Niektóre zaprojektowane są do osłony w ruchu pieszym i rowerowym. Wybierając najazd, należy sprawdzić jego specyfikację, szczególnie maksymalne obciążenie i zalecenia producenta, jeśli chodzi o zastosowanie.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: