Nakaz jazdy prosto lub w prawo/lewo a znaki i przepisy – co trzeba wiedzieć?
Nakaz jazdy prosto, prosto lub w prawo, prosto lub w lewo, w prawo lub w lewo – drogowe znaki nakazu Jedną z funkcji znaków nakazu jest wskazywanie wymaganego sposobu jazdy na skrzyżowaniu lub w innym miejscu, w którym występuje możliwość zmiany kierunku jazdy. W tym celu stosuje się znaki od C-1 do C-12. Kiedy na drogach umieszcza się znaki C-5 (nakaz jazdy prosto), C-6 (nakaz jazdy prosto lub w prawo), C-7 (nakaz jazdy w prawo lub w lewo) i C-8 (nakaz jazdy w prawo lub w lewo). Co warto wiedzieć o znakach drogowych C-5, C-6, C-7 i C-8?
Nakaz jazdy prosto
Znak C-5 wyraża nakaz jazdy na wprost. Umieszcza się go na skrzyżowaniach w szczególności, jeżeli:
- skręcanie pojazdów w prawo i w lewo utrudnia w znacznym stopniu ruch pieszych;
- natężenie ruchu pojazdów na drodze poprzecznej jest znaczne i skręcanie w tę drogę byłoby utrudnione lub zagrażałoby bezpieczeństwu;
- na drodze poprzecznej ruch został zamknięty znakiem B-1 (zakaz ruchu) lub znakiem B-2 (zakaz wjazdu).
Znak C-5 stosuje się na drodze dochodzącej do drogi poprzecznej, jeżeli kąt między osiami obydwu dróg lub pomiędzy osią drogi dochodzącej a krawędzią jezdni drogi poprzecznej jest mniejszy niż 20°.
Poza skrzyżowaniami znak „nakaz jazdy prosto” stosuje się w miejscach skrzyżowania się kierunków ruchu, jeżeli konieczne jest wyeliminowanie skręcania pojazdów, np. skręcania w lewo do obiektów przydrożnych, takich jak np. stacje paliw. Czy widząc taki znak, można cofać? Zgodnie z Rozporządzeniem Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych znaki od C-1 do C-11 zobowiązują kierującego do ruchu zgodnym ze strzałkami znajdującymi się na tarczy.
Droga jednokierunkowa a nakaz jazdy prosto
Znaki C-5 (nakaz jazdy prosto) i D-3 (droga jednokierunkowa) często są ze sobą mylone. Chociaż na obu znakach widnieje biała strzałka, mają różne funkcje i znaczenie.
Znak D-3 to znak informacyjny. Ma kształt kwadratu. Znaki z grupy D stosuje się, aby poinformować kierujących pojazdami o rodzaju drogi i sposobie korzystania z niej oraz o obiektach znajdujących się przy drodze lub w jej pobliżu.
Znak D-3 stosuje się w celu wskazania wjazdu na jezdnię, po której ruch wszelkich pojazdów odbywa się tylko w jednym kierunki określonym na znaku.
Znak C-5 to znak nakazu. Ma kształt koła. Znaki z grupy C stosuje się, aby wskazać wymagany sposób jazdy, obowiązek korzystania przez określonych uczestników ruchu z przeznaczonej dla nich drogi, obowiązującą na drodze prędkość minimalną, nakazany kierunek jazdy dla pojazdów z towarami niebezpiecznymi lub obowiązek używania łańcuchów przeciwpoślizgowych.
Nakaz jazdy prosto lub w prawo
Znak C-6 stosuje się w celu wskazania kierującym obowiązku jazdy na wprost lub w prawo. Na skrzyżowaniu, na którym w organizacji ruchu nie przewidziano skręcania z wlotu w lewo, stosuje się na tym wlocie znak B-21 (zakaz skręcania w lewo). Jeżeli na skrzyżowaniu o więcej niż czterech wlotach należy zabronić skręcania w lewo w dwie sąsiednie drogi, to umieszcza się odpowiednio znak C-6 i – ewentualnie – dla przeciwnego kierunku, znak C-7.
Nakaz jazdy prosto lub w lewo
Znak C-7 stosuje się w celu wskazania kierującym obowiązku jazdy na wprost lub w lewo. Na skrzyżowaniu, na którym w organizacji ruchu nie przewidziano skręcania z wlotu w prawo, stosuje się na tym wlocie znak B-22 (zakaz skręcania w prawo). Jeżeli na skrzyżowaniu o więcej niż czterech wlotach należy zabronić skręcania w prawo w dwie sąsiednie drogi, to umieszcza się odpowiednio znak C-7 i – ewentualnie – dla przeciwnego kierunku ruchu, znak C-6.
Nakaz jazdy w prawo lub w lewo
Znak C-8 stosuje się w celu wskazania kierującym obowiązku skręcenia w prawo lub w lewo. Znak ten umieszcza się przed skrzyżowaniem, gdy geometria skrzyżowania lub przyjęta organizacja ruchu uniemożliwia przejazd pojazdów na wprost przez skrzyżowanie.
Znaki pionowe C-5, C-6, C-7 i C-8 – podsumowanie
- Znaki „nakaz jazdy prosto”, „nakaz jazdy prosto lub w prawo”, „nakaz jazdy prosto lub w lewo” i „nakaz jazdy w prawo lub w lewo” zobowiązują kierowców do ruchu zgodnym ze strzałkami.
- Mogą być umieszczane na przedłużeniu osi drogi lub na samej jezdni.
- Obowiązują na najbliższym skrzyżowaniu lub w miejscu, w którym występuje możliwość zmiany kierunku jazdy.
- Pod znakami może być umieszczona tabliczka z napisem „Nie dotyczy” wraz z symbolem pojazdu lub wyrażeniem określającym pojazd – nakaz nie dotyczy wówczas pojazdu wskazanego na tabliczce.
- Znaki nakazu od C-5, C-6, C-7 i C-8 mogą być stosowane także na wyjazdach z obiektów przydrożnych, jeśli istnieje potrzeba wskazania obowiązkowego kierunki jazdy, np. wyjazd ze stacji paliw czy parkingu.
Znaki drogowe poziome – strzałki kierunkowe
Strzałki nakazujące określony sposób jazdy mogą występować także jako oznakowanie poziome. Aby wskazać dozwolony kierunek jazdy z określonego pasa, stosuje się strzałki kierunkowe. Umieszcza się je przede wszystkim na skrajnych pasach, z których zabroniona jest jazda na wprost lub niedozwolone jest skręcanie, na skrajnych i na sąsiednich pasach, jeśli skręcać można z więcej niż z jednego pasa, a także na wszystkich pasach, jeżeli jazda z danego wlotu jest dozwolona tylko w jednym kierunku, co może nie być dla kierujących oczywiste.
Występują one w następujących odmianach:
- P-8a – strzałka kierunkowa na wprost,
- P-8b – strzałka kierunkowa w lewo,
- P-8c – strzałka kierunkowa do zawracania,
- P-8d – strzałka kierunkowa w prawo,
- P-8e – strzałka kierunkowa na wprost lub w lewo,
- P-8f – strzałka kierunkowa na wprost lub w prawo,
- P-8g – strzałka kierunkowa w lewo lub w prawo,
- P-8h – strzałka kierunkowa na wprost, w lewo lub w prawo,
- P-8i – strzałka kierunkowa na wprost i do zawracania.
W myśl przepisów strzałki powinny być umieszczone przed skrzyżowaniami, na których rozkład kierunków jazdy z poszczególnych pasów ruchu jest:
- niezgodny z zasadą zezwalającą na jazdę na wprost z każdego pasa na wprost lub
- jeśli jest on zgodny, ale układ geometryczny skrzyżowania albo warunki ruchu wymagają wskazania kierunków jazdy.