Napis STOP – znak poziomy P-16
Sprawdzamy, kiedy umieszcza się na jezdni napis STOP i jakie wymagania musi spełniać znak poziomy P-16.
Znaki poziome stosuje się w celu zwiększenia bezpieczeństwa uczestników ruchu (i innych osób znajdujących się na drodze) oraz usprawnienia ruchu pojazdów i ułatwienia korzystania z drogi. Jak wskazują przepisy, mogą one występować samodzielnie lub razem z odpowiednimi znakami pionowymi. Ze względu na funkcję i kształt można je podzielić na znaki podłużne, znaki poprzeczne, strzałki znaki uzupełniające i punktowe elementy odblaskowe. Znaki uzupełniające obejmują symbole, linie przystankowe, stanowiska i pasy postojowe, powierzchnie wyłączone z ruchu oraz napisy, w tym napis STOP, czyli znak P-16.
Napis STOP – kiedy stosuje się znak P-16?
Napis STOP potwierdza oznakowanie wlotu na skrzyżowanie ze znakiem B-20. Stosuje się go jako uzupełnienie znaku poprzecznego P-12 (linia bezwzględnego zatrzymania – stop) i umieszcza się w odległości minimum 2 m od tej linii, oddzielnie na każdym pasie ruchu.
Znak P-16 występuje w trzech odmianach:
- mini – odmiana mini może być stosowana wyłącznie na drogach dla rowerów, pasach ruchu dla rowerów i śluzach dla rowerów; wymiary napisu odmiany mini powinny mieć wielkość 50% wymiarów podstawowych znaku P-16 odmiany krótkiej;
- krótkiej – odmianę krótką stosuje się na drogach o dopuszczalnej prędkości do 70 km/h;
- długiej – odmianę długą stosuje się na pozostałych drogach.
Znak poziomy P-12
Znak poziomy P-12 wskazuje miejsce zatrzymania pojazdu na wlotach dróg podporządkowanych lub przed przejazdami kolejowymi (tramwajowymi), jeśli umieszczony jest znak B-20 „stop”. Linia bezwzględnego zatrzymania powinna być wyznaczona w takim miejscu, by kierowca miał zapewnioną najlepszą widoczność i mógł bezpiecznie oczekiwać na przejazd. Przebieg linii P-12 wyznacza się wzdłuż krawędzi jezdni z pierwszeństwem lub linii krawędziowych na jezdni z pierwszeństwem (jeśli występują).
Znak pionowy B-20
Charakterystyczny, ośmioboczny znak zakazu B-20 wskazuje na obowiązek zatrzymania pojazdu przed wjazdem na skrzyżowanie drogą z pierwszeństwem, na przejazd kolejowy niestrzeżony (kategorii D), na przejazd tramwajowy i w innych miejscach przecinania się kierunków ruchu. Oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania się przed drogą z pierwszeństwem i obowiązek ustąpienia pierwszeństwa kierującym, którzy poruszają się tą drogą z pierwszeństwem.