Ocena typu WE
Środki ochrony indywidualnej, które dopuszczone zostały do obrotu na terenie Unii Europejskiej, muszą spełniać wymagania odpowiednich norm. Proces certyfikacji nie jest taki sam dla wszystkich rodzajów ŚOI – ocena typu WE nie dotyczy środków o prostej konstrukcji. Taka ocena konieczna jest w przypadku ŚOI o złożonej konstrukcji. Czym jest ocena typu WE i co warto wiedzieć na jej temat?
Zgodnie z Dyrektywą 89/686/EWG ocena typu WE to procedura, na podstawie której upoważnione jednostki kontroli stwierdzają i zaświadczają, że dany wzór ŚOI spełnia wszystkie wymagania bezpieczeństwa, określone w tej dyrektywie i przepisach prawnych.
ŚOI, które nie podlegają wytycznym Dyrektywy 89/686/EWG
Dyrektywa 89/686/EWG dotyczy środków ochrony indywidualnej przeznaczonych nie tylko do użytku zawodowego, ale i tych do zastosowań niezawodowych. Wykaz środków, które nie są objęte tą dyrektywą (na postawie załącznika nr I do Dyrektywy):
- ŚOI zaprojektowane i wykonane specjalnie na użytek sił zbrojnych lub w celu utrzymania porządku publicznego (m.in. hełmy, tarcze).
- ŚOI zaprojektowane i wykonane specjalnie do celów samoobrony (m.in. osobista broń odstraszająca, pojemniki aerozolowe).
- ŚOI powszechnego użytku, które zapewniają ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (m.in. odzież sezonowa, parasole, nakrycia głowy, obuwie), wilgocią i wodą (m.in. rękawice do zmywania naczyń), ciepłem.
- ŚOI przeznaczone do ochrony i ratowania osób na statkach lub w samolotach, które nie są przeznaczone do stałego noszenia.
Ocena typu WE – wniosek
Wniosek o ocenę typu WE składa producent (lub upoważniony przedstawiciel, które posiada swoją siedzibę w UE) w jednej upoważnionej jednostce kontroli odnośnie danego wzoru.
Co powinien zawierać wniosek:
- Nazwę i adres producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela.
- Nazwę i adres danego zakładu produkcyjnego ŚOI.
- Dokumentację techniczną producenta.
Do wniosku należy dołączyć odpowiednią liczbę egzemplarzy wzoru przeznaczonego do zatwierdzenia.