Odzież ochronna dla brukarzy
Prace przy robotach drogowych wykonywane są w różnych, często niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Już choćby z tego względu należy zadbać o odpowiednią odzież, która zapewni właściwą ochronę przed deszczem, wiatrem czy niskimi temperaturami. O czym jeszcze trzeba pamiętać, kompletując odzież ochronna dla brukarzy i jakie środki ochrony indywidualnej warto stosować, aby poprawić komfort pracy?
Nakolanniki i spodnie
Brukarz to osoba, która zajmuje się wykładaniem kostki brukowej na nawierzchni drogi. Jest to ciężka, fizyczna praca, wykonywana najczęściej w pozycji klęczącej. Z tego względu odzież ochronna dla brukarzy powinna być uzupełniona o nakolanniki.
Wymogi dla nakolanników ochronnych określa norma PN-EN 14404+A1:2010 (Środki ochrony indywidualnej — Ochraniacze kolan do pracy w pozycji klęczącej). Muszą być one wykonane z tworzywa trwałego i odpornego na kruszenie czy pękanie. Warstwa ochronna (np. z PCV lub poduszki żelowo-powietrzne) nie tylko zapewnia komfort pracy, ale chroni kolana przed otarciami czy obiciami i zabezpiecza spodnie przed przetarciami. Nakolanniki nie mogą być zbyt sztywne – powinny być elastyczne i zapewniać swobodę poruszania się.
Odzież ochronna dla brukarzy, a więc także i spodnie powinny być nie tylko wygodne, ale również wyjątkowo wytrzymałe. Podwójne, a nawet potrójne szwy, oraz dodatkowe wzmocnienia na pewno okażą się przydatne. Otwory wentylacyjne zapewnią lepszą cyrkulację powietrza. Dobrze, jeśli spodnie można regulować w pasie, tak aby się nie zsuwały podczas pracy.
Odzież ochronna dla brukarzy – rękawice
Ręce brukarza są wyjątkowo narażone na uszkodzenia i kontuzje – solidne, wytrzymałe rękawice to obowiązkowy element ochronny w tej pracy. Powinny być zrobione z wysokiej jakości materiałów, zapewniających odporność na rozdarcia czy przetarcia i podwyższających przyczepność. Rękawice muszą dobrze chronić ręce, a jednocześnie nie mogą wpływać na obniżenie sprawności manualnej brukarza.
Odzież ochronna dla brukarzy, a więc i rękawice, musi być dostosowana do warunków atmosferycznych. Zimą i jesienią niezbędne są rękawice ocieplane, np. z polarową podszewką, które sprawdzą się przy pracy nawet w niskich temperaturach, podczas deszczu czy wiatru.
Odzież o intensywnej widzialności
Brukarze pracują przy robotach drogowych, dlatego odzież ochronna dla brukarzy powinna spełniać również wymogi normy EN ISO 20471:2013 (Odzież ostrzegawcza o intensywnej widzialności). Takie ubrania wpływają na poprawienie bezpieczeństwa pracowników, którzy znajdują się na drodze – dzięki nim pracownicy są widoczni w każdych warunkach oświetleniowych, nawet po zmroku.