Odzież ochronna dla mechaników
Przeglądy i naprawy samochodów to dla mechaników chleb powszedni. Przy pracy nie trudno o zabrudzenia smarami czy olejami, ale osoby pracujące w warsztacie narażone są również na inne niebezpieczeństwa, np. upadki, urazy mechaniczne, poparzenia, skaleczenia czy porażenie prądem. Aby zminimalizować ryzyko podczas pracy, należy stosować środki ochrony indywidualnej. Jaka powinna być odzież ochronna dla mechaników?
Odzież ochronna dla mechaników a zagrożenia w pracy
Środki ochrony indywidualnej mają przede wszystkim chronić pracownika i minimalizować ryzyko uszkodzeń ciała. Warto przypomnieć, że zgodnie z art. 237 Kodeksu pracy
Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami.
Środki ochrony indywidualnej, o której mowa w przepisach muszą spełniać wymagania dotyczące oceny zgodności, które określone zostały w odrębnych przepisach.
Mechanicy mają kontakt z substancjami, które mogą nie tylko brudzić, ale mogą również być niebezpieczne dla zdrowia. Oprócz tego narażeni są na szereg urazów mechanicznych. Upadek z wysokiej platformy, wpadnięcie do kanału rewizyjnego, zranienie narzędziami i urządzeniami wykorzystywanymi w warsztacie samochodowym i to niektóre z zagrożeń.
Odzież dla mechaników – charakterystyka
Odzież ochronna dla mechaników powinna być uszyta z dobrych jakościowo materiałów i charakteryzować się dużą wytrzymałością, odpornością na przetarcia, rozerwania czy inne uszkodzenia mechaniczne. Ważne, by ubrania były łatwe do utrzymania w czystości, a nawet wielokrotne pranie nie wpływało na ich funkcje ochronne. Odzież musi być również wygodna, zapewniać swobodę ruchów (mechanicy pracują często w wymuszonej pozycji ciała) i być funkcjonalna. W praktycznie rozmieszczonych kieszeniach można trzymać podręczne narzędzia. Świetnym uzupełnieniem ubrań będą specjalistyczne kabury na narzędzia.
Środki ochrony indywidualnej
Bluzy
Bluzy powinny być wzmocnione, wygodne i zapewniać dobrą oddychalność. Dobrze, jeśli dopasowane są do pory roku – zimą warto zaopatrzyć się w ocieplane ubrania lub polarowe kurtki.
Spodnie i nakolanniki
Wygodne i dopasowane spodnie (jednak niezbyt ciasne, aby nie ograniczały ruchów) mogą mieć wzmocnienia na kolanach. Ochraniacze można kupić również oddzielnie.
Rękawice
Solidne rękawice chronią ręce przed zabrudzeniami, niebezpiecznymi substancjami i otarciami. Nie mogą utrudniać pracy – narzędzie nie mogą się w nich ślizgać, powinny zapewniać mocny i pewny chwyt.
Okulary
Żrące substancje czy odpryski podczas szlifowania stanowią zagrożenie dla oczu, dlatego mechanicy powinni być wyposażeni również w okulary ochronne.
Obuwie
Buty powinny mieć grubą podeszwę, najlepiej wykonaną z antypoślizgowego materiału. Wzmocnione noski ochronią stopę, gdy spadnie na nią jakiś cięższy przedmiot. Izolacja zapewni zabezpieczenie przed ewentualnym porażeniem prądem.