Oznakowanie regałów w magazynach

Oznakowanie regałów w magazynach

27 grudnia 2024

Oznakowanie regałów w magazynach: jakie tabliczki są wymagane i jakie oznakowanie może być przydatne?

Regały w magazynach – przepisy BHP

Sposób składowania towarów oraz regały stosowane w magazynach muszą spełniać określone wymagania. Jest to niezbędne przede wszystkim dla zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników. Odpowiednie zapisy znajdują się w rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów BHP. Zgodnie z nim regały powinny mieć odpowiednią wytrzymałą i stabilną konstrukcję, a także zabezpieczenia przed ich przewróceniem się. Szerokość odstępów między regałami powinna być odpowiednia do stosowanych środków transportowych, umożliwiając bezpieczne operowanie zarówno urządzeniami transportowymi, jak i ładunkami.

Rozporządzenie wskazuje także, że sposób układania towarów na regałach i zdejmowania ich nie może powodować zagrożenia dla bezpieczeństwa pracowników. Warto zwrócić uwagę, że zgodnie z przepisami przedmioty łatwo tłukące się, materiały o największej masie, a także substancje i mieszaniny stwarzające zagrożenie powinny znajdować się na najniższych półkach.

Wymagane oznakowanie regałów w magazynach

Prawidłowe oznakowanie jest ważne ze względów bezpieczeństwa. W przywoływanym już rozporządzeniu znajduje się zapis mówiący, że masa składowanych towarów nie może przekraczać dopuszczalnego obciążenia urządzeń przeznaczonych do składowania, np. regałów. Należy również wywiesić czytelne informacje o dopuszczalnym obciążeniu urządzeń przeznaczonych do składowania. Do oznakowania niezbędne są więc tabliczki wskazujące dopuszczalnym obciążeniu półek i regałów.

Oznakowanie regałów poprawiające organizację pracy

Właściwe oznakowanie pomaga efektywnie zarządzać magazynem. Numeryczne lub alfanumeryczne oznaczenia alejek, regałów i półek może przekładać się na poprawę efektywności pracy. Tabliczki ułatwiają lokalizację składowanych towarów, dzięki czemu skraca się czas rozładunku i czas kompletacji zamówień, i minimalizują ryzyko pomyłek.

Tabliczki do oznakowania magazynów, regałów i półek powinny być dobrze widoczne i czytelne. Muszą być odpowiednio duże, zawieszone na  odpowiedniej wysokości, tak aby można je było zauważyć i prawidłowo odczytać nawet z nieco większej odległości. Warto wybierać znaki z trwałych materiałów, odporne na zabrudzenia, wilgoć, promieniowanie UV, zmiany temperatur, uszkodzenia mechaniczne czy działanie chemikaliów.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: