Oznakowanie chemikaliów
Oznakowanie chemikaliów – jak mogą być oznaczone substancje niebezpieczne i miejsca, w których stosuje się chemikalia.
Dlaczego oznakowanie chemikaliów jest ważne?
Odpowiednie oznakowanie chemikaliów oraz miejsc, w których chemikalia są stosowane, jest ważne przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Kontakt z substancjami chemicznymi może wiązać się z różnymi zagrożeniami. Mogą być one np. niebezpieczne dla zdrowia i dla środowiska, stwarzać ryzyko eksplozji lub pożaru. Znaki przekazują informacje o potencjalnych zagrożeniach. Znajomość zagrożeń umożliwia zachowanie odpowiednich środków ostrożności i procedur bezpieczeństwa, co przekłada się na mniejsze ryzyko wypadków i pozwala unikać niebezpiecznych sytuacji.
Oznakowanie chemikaliów – z jakimi znakami można się spotkać?
Znaki BHP ostrzegawcze
W zakładach pracy, w miejscach, w których występują zagrożenia, konieczne jest stosowanie odpowiednich znaków bezpieczeństwa. Jak wskazuje rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów BHP, materiały niebezpieczne należy przechowywać w miejscach i opakowaniach przeznaczonych do tego celu, a także odpowiednio oznakowanych. Ważną rolę w informowaniu pracowników i innych osób przebywających na danym terenie o zagrożeniach związanych z substancjami chemicznymi pełnią znaki ostrzegawcze BHP.
Piktogramy i etykiety CLP
Na opakowaniach różnych produktów, np. detergentów, rozpuszczalników, farb, można dostrzec charakterystyczne znaki – czarne piktogramy na białym tle z czerwoną obwódką. To piktogramy CLP, które stosuje się w celu przekazywania informacji o zagrożeniach.
Zgodnie z artykułem 17 rozporządzenia CLP substancje lub mieszaniny zaklasyfikowane jako stwarzające zagrożenie muszą być opatrzone specjalnymi etykietami. Oprócz właściwych piktogramów etykiety powinny zawierać również takie elementy jak: dane dostawcy, nominalne ilości tych substancji lub mieszanin w pakunkach udostępnianych ogółowi, identyfikatory produktów, hasła ostrzegawcze, zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia, zwroty wskazujące środki ostrożności, sekcje zawierające informacje uzupełniające.
Oznakowanie ADR
Aby zwiększyć bezpieczeństwo podczas transportu substancji i mieszanin niebezpiecznych, stosuje się odpowiednie oznakowanie. Pojazdy przewożące chemikalia oznakowuje się:
- naklejkami ADR – wskazują, do jakiej klasy zagrożenia zaklasyfikowana jest przewożona substancja lub mieszana;
- pomarańczowymi tablicami – mogą to być tablice gładkie lub tablice zawierające numer rozpoznawczy niebezpieczeństwa (HIN) oraz numer rozpoznawczy materiału (UN);
- dodatkowymi znakami wskazującymi na środki ostrożności lub zawierającymi informacje dotyczące charakterystyki przewożonych produktów – jeśli jest taka konieczność.
Właściwe oznakowanie pozwala zachować podczas transportu odpowiednie środki ostrożności. W przypadku awarii lub wypadku pomaga służbom ratowniczym szybko zidentyfikować substancję, co jest bardzo ważne dla skuteczności działań ratunkowych i minimalizacji skutków zdarzenia.