Oznakowanie fotoluminescencyjne – właściwości i zastosowanie

Oznakowanie fotoluminescencyjne – właściwości i zastosowanie

5 września 2024

Sprawdzamy, czym charakteryzują się znaki fotoluminescencyjne, gdzie znajdują zastosowanie i czym różnią się od oznakowania odblaskowego.

 Jak działają i czym charakteryzują się znaki fotoluminescencyjne?

Najprościej mówiąc, znaki fotoluminescencyjne to znaki, które świecą w ciemności i nie wymagają przy tym zasilania. Ta ich właściwość powoduje, że znajdują szerokie zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej i nie tylko, przede wszystkim jeśli chodzi o oznakowanie bezpieczeństwa. Dlaczego znaki świecą? Wykonywane są z materiałów fotoluminescencyjnych, które pochłaniają światło dzienne lub sztuczne, a następnie wypromieniowują tę energię w postaci światła widzialnego. Znaki widoczne są zarówno w oświetleniu, jak i wówczas, gdy oświetlenia brak. Rodzaj zastosowanego materiału fotoluminescencyjnego może wpływać na to, jak długo świecą znaki po zaniku źródła światła.  

Oznakowanie fotoluminescencyjne a odblaskowe

Fotoluminescencja jest dość często mylona z odblaskowością. Warto zapamiętać, że są to dwa różne typy znaków. Oznakowanie fotoluminescencyjne produkuje się z materiałów absorbujących energię świetlną. Takie znaki mogą świecić przez pewien czas po zaprzestaniu działania źródła światła. Tymczasem znaki odblaskowe wykonuje się z materiałów, które odbijają światło padające na ich powierzchnię. W odróżnieniu od znaków fotoluminescencyjnych, znaki odblaskowe nie są widoczne w całkowitej ciemności, kiedy nie ma źródła oświetlającego.

Zastosowanie oznakowania fotoluminescencyjnego

Oznakowanie fotoluminescencyjne pełni ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w różnego rodzaju budynkach i na statkach. Stosowane jest m.in. w miejscach pracy, w zakładach przemysłowych, w urzędach, szpitalach, szkołach, centrach handlowych, hotelach, muzeach, kinach itp.

  • Z materiałów fotoluminescencyjnych wykonuje się znaki ewakuacyjne (strzałki kierunkowe, oznakowanie wyjść ewakuacyjnych, schodów ewakuacyjnych, sprzętu ratunkowego itp.). W sytuacji awaryjnej znaki umożliwiają bezpieczne wydostanie się z zagrożonego miejsca i lokalizację ważnych punktów oraz sprzętu ewakuacyjnego – szczególnie w ciemności, przy braku zasilania lub w przypadku zadymienia.
  • Powszechnie stosowane są także fotoluminescencyjne znaki ochrony ppoż., które ułatwiają szybką lokalizację sprzętu i urządzeń gaśniczych.
  • Do oznakowania różnych budynków i obiektów stosuje się taśmy fotoluminescencyjne – dzięki nim w prosty sposób można oznakować przeszkody na drodze ewakuacyjnej (niskie stropy, schody, stopnie, wystające elementy itp.).

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: