Oznakowanie odpadów – przydatne tabliczki i naklejki

Oznakowanie odpadów – przydatne tabliczki i naklejki

22 stycznia 2024

Właściwe oznakowanie jest jednym z ważniejszych aspektów skutecznego zarządzania odpadami. Tabliczki i naklejki spełniają nie tylko funkcję informacyjną, pomagając właściwie segregować odpady, ale mogą być istotne ze względów bezpieczeństwa. Jakie tabliczki i naklejki wykorzystuje się do oznakowania kontenerów i koszy na śmieci. Jakie znaki są istotne, jeśli chodzi o oznakowanie odpadów?

Oznakowanie kubłów na odpadki

W Polsce już od kilku lat obowiązuje Jednolity System Segregacji Odpadów, który wprowadził podział odpadów na kilka frakcji. Do segregacji poszczególnych rodzajów śmieci przeznaczone są kontenery, kubły, kosze itp. o odpowiednich kolorach: niebieskie – papier, żółte – metale i tworzywa sztuczne, zielone – szkło, brązowe – odpady bio (biodegradowalne), czarne – odpady zmieszane.

Pojazdy przewożące odpady

  • Zgodnie z obowiązującymi przepisami pojazdy, które przeznaczone są do przewozu odpadów, muszą być odpowiednio oznakowane. Do ich oznaczenia stosuje się białą tablicę, na której umieszczony jest napis „ODPADY”. Wymiary tablicy powinny wynosić 40 x 30 cm, dopuszcza się oznakowanie tablicą mniejszą, o wymiarach 30 x 12 cm.
  • Pojazdy przeznaczone do transgenicznego przewozu odpadów oznacza się biała tablicą, na której umieszczona jest litera „A”. Wymiary tablicy powinny wynosić 40 x 30 cm.

Oznakowanie odpadów niebezpiecznych

  • Do oznakowania stref, w których magazynowane są odpady niebezpieczne, stosuje się białe tablice o wymiarach min. 40 x 25 cm, z napisem „ODPADY NIEBEZPIECZNE”.
  • Do oznakowania odpadów niebezpiecznych umieszczonych w opakowaniach (takich jak np. pojemniki, worki, kontenery, zbiorniki), których pojemność przekracza 5 litrów, stosuje się odpowiednie etykiety. Na etykietach umieszcza się istotne informacje, m.in. dot. zawartości opakowań i niebezpiecznych właściwości odpadów.

Odpady medyczne

  • Pojemniki lub worki z odpadami medycznymi w miejscy ich powstawania powinny posiadać widoczne oznakowanie. Na etykiecie umieszcza się m.in.  kod przechowywanych odpadów, nazwę i regon wytwórcy odpadów.
  • Odpady wysoce zakaźne oznacza się dodatkowo znakiem ostrzegającym przed zagrożeniem biologicznym oraz napisem „MATERIAŁ ZAKAŹNY DLA LUDZI”.
  • Do oznakowania pojazdów przewożących odpady medyczne stosuje się odpowiednie tablice i naklejki ADR.

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: