Oznakowanie poziome magazynu
Oznakowanie poziome magazyny składa się z różnych elementów, a znaki podłogowe pełnią określone funkcje. Sprzyjają poprawie bezpieczeństwa, porządkują przestrzeń i umożliwiają identyfikację stref poszczególnych stref, ułatwiają transport. Sprawdź, jakie elementy oznakowania poziomego sprawdzą się w przestrzeni magazynu.
Znaki podłogowe BHP
Znaki BHP – ostrzegawcze, zakazu, nakazu i informacyjne – są powszechnie stosowane w magazynach, halach produkcyjnych i nie tylko. Przekazują ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa, dlatego niezwykle ważne jest, by były dobrze widoczne i czytelne. W niektórych miejscach, zamiast tradycyjnych tabliczek, świetnie sprawdzą się znaki BHP w formie naklejek podłogowych. Wybierając takie znaki, warto zwrócić uwagę na klasę odporności nalepek – aby znak nie ścierał się, konieczne jest dobranie klasy ścieralności dostosowanej do natężenia ruchu w magazynie i stosowanych urządzeń transportowych.
Oznakowanie poziome magazynu – ciągi komunikacyjne
Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów BHP wskazuje, że pracodawca powinien zapewnić na terenie zakładu pracy wykonane i oznakowane (zgodnie z Polskimi Normami i właściwymi przepisami) drogi komunikacyjne i transportowe. Zgodnie z przepisami drogi powinny być wyraźnie wyznaczone za pomocą ciągłych pasów o dobrze widocznej barwie – najlepiej żółtej lub białej. Do wyznaczania ciągów komunikacyjnych można wykorzystać samoprzylepne taśmy podłogowe. Do malowania linii poziomych sprawdzą się również farby o odpowiednich parametrach. Drogi wewnątrzzakładowe powinny być oznakowane znakami drogowymi, zgodnymi z przepisami prawa o ruchu drogowym.
Strzałki i inne symbole
Naklejki podłogowe w formie strzałek będą pomocne w organizacji ruchu w magazynie. Warto pamiętać, że odpowiednie oznakowanie ciągów komunikacyjnych minimalizuje ryzyko kolizji. Na drogach magazynowych można stosować również inne symbole i napisy, jeśli istnieje taka konieczność. Do oznakowania sprawdzą się:
- naklejki podłogowe,
- szablony drogowe i farby.
Oznakowanie stref niebezpiecznych
Oznakowanie poziome magazynu może składać się również z elementów wyznaczających różne strefy, np. strefy niebezpieczne, strefy załadunku/wyładunku itp. Do nanoszenia tymczasowego oznakowania doskonale sprawdzą się farby fluorescencyjne w sprayu.
Oznakowanie pól odkładczych i stref niebezpiecznych
Pole odkładcze to przestrzeń przeznaczona do tymczasowego przechowywania towarów, np. tuż po wyładunku lub przed załadunkiem. Do oznakowania takich miejsc można wykorzystać specjalne naklejki podłogowe. Odpowiednie oznaczenie pól odkładczych znacznie usprawnia pracę w magazynie.
Należy również pamiętać o odpowiednim oznakowaniu miejsc, w których istnieje ryzyko kolizji z przeszkodami, upadku lub spadania przedmiotów. Według przepisów takie miejsca powinny być oznakowane skośnymi pasami (na przemian żółtymi i czarnymi lub czerwonymi i białymi).