Oznakowanie substancji żrących

Oznakowanie substancji żrących

18 kwietnia 2024

Oznakowanie substancji żrących – wykorzystywane piktogramy i rodzaje znaków.

Oznakowanie substancji żrących – piktogram

Do ostrzegania o substancjach żrących, w zależności od sytuacji, stosuje się różnego typu znaki. Niemal na wszystkich wykorzystywany jest podobny symbol graficzny. Jest to schematyczny rysunek przedstawiający dwie probówki, z których kapie żrąca ciecz. Z jednej probówki ciecz kapie na jakiś przedmiot, z drugiej na dłoń. W obu przypadkach widać, że kapiąca ciecz powoduje uszkodzenia. Piktogram zaprojektowany jest w taki sposób, by w zrozumiały sposób przekazywał informację o zagrożeniu związanym z substancjami o działaniu żrącym.

Rodzaje znaków stosowanych do oznakowania substancji żrących

Znaki ostrzegawcze BHP

Znaki ostrzegawcze BHP stosuje się w celu wskazania występujących lub mogących występować w danym miejscu zagrożeń. Oznakowanie substancji żrących konieczne jest w miejscach, w których występują lub są przechowywane takie chemikalia. Mogą być to np. laboratoria, zakłady produkcyjne czy magazyny. Najczęściej do oznakowania stosuje się naklejki lub tabliczki na płytkach PCV. W niektórych miejscach sprawdzają się znaki podłogowe. Znaki mogą być bez opisu (sam piktogram) lub z opisem (piktogramowi towarzyszy podpis, np. „Uwaga! Substancja żrąca”).

Warto wiedzieć, że do ostrzegania przed substancjami żrącymi mogą być stosowane także znaki z piktogramem innym niż standardowy dla tego rodzaju zagrożenia. Widnieje na nich dłoń z odkrytymi kośćmi zamiast koniuszków palców.

Piktogramy CLP

Piktogramy CLP to ustandaryzowane symbole graficzne przekazujące informacje o rodzaju zagrożenia, jakie mogą stwarzać substancje i mieszaniny chemiczne. Wykorzystywane są do oznakowania niebezpiecznych gazów, cieczy i ciał stałych. Można się z nimi spotkać. na opakowaniach takich produktów jak np. detergenty, rozpuszczalniki czy farby.

Symbol „działanie żrące” stosowany jest do oznakowania następujących klas i kategorii zagrożeń:

  • działanie żrące na skórę (kat. zagr. 1A, 1B, 1C),
  • poważne uszkodzenie oczu (kat. zagr. 1),
  • substancje korodujące metale (kat. zagr. 1).

Naklejki ADR

Jednostki przewożące towary niebezpieczne muszą być odpowiednio oznakowane. Jednym z elementów oznakowania są naklejki wskazujące na rodzaj zagrożenia, jakie stwarza dana substancja lub mieszanina.

Naklejka z piktogramem symbolizującym substancje żrące oznacza substancje zakwalifikowane do zagrożenia klasy 8 (materiały żrące).

Julita Krzemińska

Copywriterka z zawodu i z wyboru. Prywatnie pasjonatka hippiki, wielbicielka sztuki, nałogowa czytelniczka i zdeklarowana czechofilka. Sprawuje pieczę nad blogiem sklepu Znakowo.pl właściwie od początku jego istnienia. Aktywnie zgłębia wiedzę branżową, trzyma rękę na pulsie, śledząc zmieniające się przepisy. Kwestie związane z BHP, oznakowaniem przestrzeni i bezpieczeństwem ruchu drogowego mają przed nią coraz mniej tajemnic. Tworząc treści, dba nie tylko o ich warstwę merytoryczną, ale także o to, by były przystępne dla odbiorców i pomagały klientom w dokonywaniu świadomych wyborów.
Avatar
Artykuły mają jedynie charakter poglądowy. Nie stanowią wykładni prawa, nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada prawna, ani nie mogą jej zastąpić.
Udostępnij: