Oznakowanie cystern w transporcie ADR
Oznakowanie cystern w transporcie ADR – rodzaje stosowanych znaków i ich rozmieszczenie na pojazdach.
Oznakowanie cystern – przewóz jednego towaru niebezpiecznego
Duże nalepki ostrzegawcze
Duże nalepki ostrzegawcze (z klasą zagrożenia, znaki dla towaru zagrażającego środowisku) umieszcza się po bokach oraz z tyłu pojazdu.
Tablice barwy pomarańczowej
Jednostki transportowe powinny być zaopatrzone w dwie gładkie tablice barwy pomarańczowej. Jedną tablicę montuje się z przodu, a drugą z tyłu cysterny. Jeśli przewożony towar ma określony numer rozpoznawczy zagrożenia, to cysterna powinna być dodatkowo oznakowana tablicami z odpowiednim numerem – na obu jej bokach.
Jak wskazują przepisy ADR, jeśli transportowany jest tylko jeden towar niebezpieczny, nie ma konieczności umieszczania pomarańczowych tablic na bokach cysterny. Wówczas jednak z przodu i z tyłu cysterny muszą znaleźć się tablice pomarańczowe z numerem rozpoznawczym zagrożenia oraz numerem UN przewożonego materiału. Z takim oznakowaniem można spotkać się najczęściej.
Warianty oznakowania
Cysterny przewożące jeden towar niebezpieczny mogą być oznakowane następująco
– Nalepki ostrzegawcze – po bokach i z tyłu cysterny. – Gładkie tablice pomarańczowe – z przodu i z tyły cysterny. – Tablice pomarańczowe z numerami HIN i UN – po bokach cysterny. | – Nalepki ostrzegawcze – po bokach i z tyłu cysterny. – Tablice pomarańczowe z numerami HIN i UN – z przodu i z tyłu cysterny. |
Oznakowanie cystern przewożących więcej niż jeden towar niebezpieczny
Duże nalepki ostrzegawcze
W sytuacji, gdy przewożony jest więcej niż jeden towar niebezpieczny, duże nalepki ostrzegawcze (z klasą zagrożenia, znaki dla towaru zagrażającego środowisku) umieszcza się:
- na bokach każdej komory cysterny,
- z tyłu cysterny – jedna nalepka odpowiadająca każdemu ze wzorów nalepek występujących na bokach; jeśli na jednej komorze muszą znaleźć się dwie nalepki (lub więcej), powinny być one umieszczone blisko siebie.
Tablice barwy pomarańczowej
Rozmieszczenie tablic pomarańczowych powinno być następujące:
- gładkie tablice – jedna z przodu cysterny, druga z tyłu cysterny;
- tablice z numerami HIN i UN – na obu bokach każdej komory cysterny.
Przewóz paliw
Pojazdy-cysterny i jednostki zawierające jedną lub więcej cystern przewożące materiały UN 1202, 1203, 1223 albo paliwo lotnicze zaklasyfikowane do UN 1268 lub 1863, ale które nie przewożą innych materiałów niebezpiecznych), mogą być oznakowane tylko dwiema tablicami barwy pomarańczowej. Jedną umieszcza się z przodu, drugą z tyłu jednostki. Na tablicach powinien znajdować się numer HIN i numer UN najniebezpieczniejszego z przewożonych materiałów.