Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem
Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem. Sprawdź, w jaki sposób udzielić pomocy osobie poszkodowanej.
Jakie są objawy porażenia prądem?
U osoby poszkodowanej mogą występować takie objawy jak:
- skurcze mięśni,
- zimny pot,
- oparzenia skóry, zwęglenie tkanki,
- płytki oddech, zaburzenia oddychania, u
- trata przytomności,
- zatrzymanie oddechu,
- zatrzymanie krążenia.
Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem – jak postępować?
Przed przystąpieniem do udzielania pomocy trzeba zadbać o swoje bezpieczeństwo. Ofiary nie wolno dotykać przed odłączeniem jej od źródła prądu! Pierwszą czynnością powinno być odłączenie bezpieczników i wyjęcie wtyczki urządzenia elektrycznego z gniazdka. Jeśli jest to niemożliwe, należy wezwać pogotowie energetyczne. Trzeba również odciąć poszkodowanego od źródła prądu, np. odsuwając kabel – koniecznie przedmiotem, który nie przewodzi prądu, np. drewnianym lub plastikowy kij od szczotki. Najlepiej zabezpieczając się przy tym gumowymi rękawicami i stojąc na drewnianej lub gumowej podkładce.
Następny krok to ocena stanu poszkodowanego. Dalsze kroki zależą od tego, czy poszkodowany oddycha i czy jest przytomny.
- Poszkodowany oddycha i jest przytomny – wezwij pogotowie ratunkowe. Pozostań z poszkodowanym do czasu przybycia służb, cały czas utrzymując kontakt słowny. W miarę możliwości poszkodowanemu należy zabezpieczyć poszkodowanego przed utratą ciepła, np. okrywając go kocem.
- Poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha – ułóż poszkodowanego w pozycji bezpiecznej i wezwij pogotowie. Pozostań z poszkodowanym do czasu przybycia służb, przez cały czas sprawdzając czynności życiowe.
- Poszkodowany nie oddycha – niezwłocznie należy rozpocząć reanimację, druga osoba powinna wezwać pogotowie ratunkowe. Resuscytację należy prowadzić do momentu przybycia służb, chyba że wcześniej poszkodowany odzyska prawidłowy oddech.
Oznakowanie urządzeń elektrycznych
Ponieważ urządzenia pod napięciem, rozdzielnice elektryczne itp. mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi – zarówno wykonujących prace eksploatacyjne, jak i postronnych – powinny być one odpowiednio oznakowane. W tym celu stosuje się tablice urządzeń elektrycznych. Znaki tego rodzaju dzielą się na cztery grupy: ostrzegawcze, zakazu, nakazu i informacyjne. Cechą charakterystyczną tablic jest piktogram błyskawicy (pioruna). Oprócz symbolu na znakach znajdują się również krótkie informacje tekstowe wyrażające ostrzeżenia, zakazy, nakazy i przekazujące ważne informacje, np. „pod napięciem”, „nie dotykać”, „wyłącz przed rozpoczęciem napraw”, „główny wyłącznik prądu”.